ZDF Türk Otomobilini Övdü

ZDF Türk Otomobilini Övdü

Alman Televizyon Kanalı ZDF, "Türkiye’nin Otomobili, Tesla ve Volkswagen'e rakip mi?" başlığıyla verdiği haberde

 ALMAN ZDF; "TÜRKİYE'NİN OTOMOBİLİ,VOLSWAGEN'E RAKİP Mİ?"

 

ZDF: ‘Türkiye’nin Otomobili, Volkswagen’e rakip mi?’

ZDF, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) üreteceği elektrikli otomobillerle ilgili geniş bir haber yaptı.

TOGG'un e-mobil pazarında bir devrim vadettiği, segmentindeki pazar payında da önemli bir rakip olarak ortaya çıkacağı belirtilen haber, “Ülkenin 1960'lardan beri otomobil üretim tecrübesi var” denildi.

Alman Televizyon Kanalı ZDF, "Türkiye’nin Otomobili, Tesla ve Volkswagen'e rakip mi?" başlığıyla verdiği haberde, Türkiye'nin gücünü birleştirerek iddialı bir hedefe doğru ilerlediğine dikkati çekerken, Türk üretimi elektrikli SUV modelinin gelecek yılın sonunda banttan ineceğine vurgu yaptı. Haberde, TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş’ın, “Sadece araba yapmıyoruz. Akıllı bir cihaz yapıyoruz” ifadesine yer verildi. Karakaş’ın “Yalnızca elektrikle çalışan değil, aynı zamanda evdeki akıllı telefonlardan akıllı kahve makinelerine kadar bir uygulama aracılığıyla diğer bileşenlerle dijital olarak ağa bağlanabilen bir otomobilin prototipini gururla sunuyoruz” sözlerine yer verilen haberde, teknolojik olarak güncel bir ürünle ulusal ve uluslararası pazarın fethedilmek istendiğine vurgu yapıldı. Otomobilin projesinde tüketicilerin istek ve beklentilerinin büyük ölçüde karşılandığının hatırlatıldığı haberde, TOGG'un e-mobil pazarında bir devrim vadettiği, segmentindeki pazar payında da önemli bir rakip olarak ortaya çıkacağına dikkat çekildi. Haberde, Türkiye’nin üretim ve proje için çok uygun bir yer olduğu kaydedilirken, “Ülkenin 1960’lardan beri otomobil üretim tecrübesi var. Özellikle Almanya'dan birçok üretici, Avrupa ve Asya arasındaki kesişim noktasında üretim yapıyor” denildi.
Türkiye’nin otomotiv ihraç merkezi olduğu belirtilen haberde, üretilen araçların yüzde 80’inin yurt dışına teslim edildiği, Türkiye’de iyi eğitilmiş kalifiye elemanların bulunduğu, işçilik maliyetlerinin de düşük olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin 2022 yılına kadar kendi elektrikli otomobilini yapacağını duyurduğun hatırlatıldığı haberde “Daha birkaç gün önce Erdoğan, Türkiye’nin, dünyanın en büyük on ekonomisinden biri olmasını isteğini teyit etti” ifadesi de yer aldı.

‘HER TARAFTAN DESTEK ALIYORUZ’
Haberde, Karakaş’ın 27 yıl boyunca Alman otomotiv tedarikçisi Bosch için çalıştığı ve Türkiye’ye dönmeden önce Alman şirketin toptan satış bölümünün başında olduğu, Mercedes ve Volkswagen modelleri için tasarımlar yapan Murat Günak’ın da baş tasarımcı olarak işe alındığı belirtildi. Karakaş'ın, “Ben mühendisim. Sıfırdan bir şeyler yapmak her zaman hayalimdi” değerlendirmesinde bulunduğu belirtilen haberde, Karakaş'ın bu hayalini Türkiye’de gerçekleştirmek istediğine yer verildi. Ekibin yüksek motivasyonla çalıştığını belirten Karakaş, “Her taraftan destek alıyoruz. Sadece yatırımcılardan değil, devletten ve Türk basınından da destek alıyoruz” ifadesini kullandığını aktarıldı.

60 YILLIK TERCUBE

Haberde, iki yıl sonra modern Türkiye'nin kuruluşunun yıl dönümünün kutlanacağına işaret edilerek, "O zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan gücünün zirvesinde kendisini göstermek istiyor. Türkiye'de üretilen elektrikli otomobil bunun için güzel bir örnek olabilir” değerlendirmesi yapıldı. "Business Insider" adlı internet sayfası da haberinde, “Business Insider Türkiye'nin Silikon Vadisi’ni ziyaret etti; TOGG patronu Karakaş, Erdoğan'ın elektrikli otomobil hayali üzerinde böyle çalışıyor" başlığını kullandı.

Karakaş'ın Türkiye’nin 60 yıllık otomotiv deneyimini bir "mobilite ekosistemine" dönüştürmek istediğine yer verildi. TOGG’un da tanıtıldığı haberde, ilk Türk elektrikli otomobilini piyasaya sürmek için Türkiye’de altı şirketin güçlerini birleştirdiği, şu anda 400 mühendis çalıştığını ve projeye 3.3 milyar euro yatırım yapmak istendiği kaydedildi.

BİZDE BİR SİPARİŞ VERMEK İSTERİZ YA...(yHy)

HüriyetAvrupa/Derleyen;Haber Yeniyurt.8.07.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın