Yunanlılar çıldırmış.

Yunanlılar çıldırmış.

Biz Türkler burasını Doğu Roma İmparatorluğundan aldık

Başkan Erdoğan'ın Ayasofya YUNAN BASINI ÇILDIRDIaçıklaması Yunan basınını çıldırttı!

Başkan Erdoğan'ın Ayasofya açıklaması Yunan basınını çıldırttı.

(Burasını Türkler Doğu Roma İmpaeatorlu'ğundan Almişti. Yunanlıları ne ilgilendirir.Birileri Yunanlılara aktarması lazımdır.)

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'un fethinin 567. yılında Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunacağı açıklaması Yunan basınında büyük yankı uyandırdı. Yunan basını haberi "Erdoğan meydan okuyor." ifadeleriyle duyurdu. Fetih Suresi'nin Ayasofya'da okunacak olması Yunan basınında gündem olurken, "Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma" şeklinde manşetler atıldı.

İstanbul'un fethinin 567. yılında Ayasofya'da Fetih Suresi okunacağı belirtilmesinin ardından Yunan medyası çıldırdı. Yunan medyasında, "Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edilecek", "Türklerden eşi görülmemiş meydan okuma...", Helenizm'e karşı meydan okuma" cümlelerinin yer aldığı başlıklara yer verildi.

BURASI, FATİH'IN TAPULU MALIDIR

Fatih Sultan Mehmet Han komutasındaki Osmanlı Ordusu, 6 Nisan 1453 tarihinde İstanbul'u kuşattı. İstanbul'un 53 günlük kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 tarihinde fethedildi. İlk Cuma namazı ise 1 Haziran 1453'te Ayasofya'da kılındı. Namazı, Fatih Sultan Mehmed'ın hocası Akşemseddin Hazretleri kıldırdı.

Hurbe de,Akşemseddin Hazretleri tarafından Fatih Sultan Mehmed adına okundu.

İstanbul'un fethinin 567. yılı nedeniyle Ayasofya'da Fetih Suresi okunacağı belirtilince Yunanistan'dan tepkiler yükseldi.

YUNANLAR ADETA ÇILDIRDI

"NE MUTLU O ASKERE,KONSTANTİYEYİ FETİH EDECEK",Hadis üzereine birb çok komutan burasını fehih etmek istemiş,ancak Fatih Sultan Mehmed'e nasıp olmuştu.yhy)

Yunan medyasında tepki manşetleri atıldı. "Erdoğan meydan okuyor, İstanbul'un düşüşünü kutlamak için dua edilecek", "Türklerden eşi Türkiye'nin Ayasofya kararı Yunanistan'ı rahatsız etti: Bu bir meydan okuma...görülmemiş meydan okuma..." cümle lerinin Yunanlılar tarafından kullanıldığını ifade edildi.

Ayrıca Ayasofya'daki Fetih Suresi'nin okunmasına tepki olarak Yunan medyasında, "Helenizm'e karşı büyük bir meydan okuma" cümleleri yer verildi.

HABERIN DEVAMINDA...

İstanbul'un fethinin 567'nci yıldönümünde Ayasofya'da fetih etkinliği gerçekleşecek. Etkinlikler arasında Fetih Suresi'nin okunması da yer alıyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamalar Yunanistan'ı rahatsız etti.

Ayasofya'daki 'Fetih Şöleni' Yunanistan medyasında geniş yer tutarken, Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas'dan ilk açıklama geldi.

Petsas, "Durumdan rahatsızız. Bu bir meydan okuma" dedi.

FETH-İ MÜBİN

İstanbul'un fethinin 567'nci yıldönümü düzenlenen farklı etkinlikler ile coşku ile kutlanıyor. Bu akşam saatler 21.30'u gösterdiğinde Ayasofya'da Fetih Suresi sesi yükselecek. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından duyurduğu fetih şöleni etkinlikleri Yunanistan'ı hayli rahatsız etti.

YUNANİSTAN MEDYASINDA GENİŞ YER BULDU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararı Yunanistan medyasında geniş yer buldu. Ayasofya'da fetih şöleni düzenlenerek, Fetih Suresi okunacak olmasına Rum medyası tepki gösterdi.Efsanelere konu olan Ayasofya hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

YUNANİSTAN HÜKÜMETİNDEN İLK AÇIKLAMA

Yunanistan Hükümet Sözcüsü telios Petsas, Ayasofya'daki etkinliklere ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Ankara'nın Ayasofya'da yapmaya hazırlandığı etkinlik rahatsız edici ve kınanmayı hak eden bir konu. Çünkü Ayasofya dünya kültür mirasına ait bir müze olarak kabul ediliyor ve şu anda başka amaçlarla kullanılıyor" ifadelerini kullandı.

Ayasofya ile ilgili tartışmaların ilk kez yaşanmadığını hatırlatan Petsas, "Bir meydan okuma olan bu durumu takip ediyoruz. Ancak her zaman uluslararası hukuka dayanan iyi komşuluk ilişkilerini öne çıkaracağız"

(Helenizim diye bir devlet yoktu;şehir vardı.Alman kaynakları böyle yazar.yhy)

Sabah,/ Damla Kaya,Ve diğer Türk gazeteleri.Türkiye.29.05.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın