Yetim Çocukları

Yetim Çocukları

 Köln Katolik Başpiskoposluğu'na mensup rahibelerin

Almanya'da skandal! 

Rahipler,175 yetimi iş adamlarına satmış!

Almanya'da bir manastırda görev yapan rahibelerin, yetim çocukları işadamlarına “kiraladıklarına” dair soruşturmaya ilişkin skandal rapor basına sızdırıldı.

 Köln Katolik Başpiskoposluğu'na mensup rahibelerin, yetim çocuklara yönelik cinsel taciz ve istismarda bulunduklarına ilişkin soruşturma geçtiğimiz ay sonuçlanmıştı. Soruşturma sonuçlarının yer aldığı rapor, kamuoyu ile paylaşılmamıştı ancak rapor içeriği çok sayıda basına sızdı.

YETİM,KİMSESİZ ÇOCUKLAR HRİSTİYAN EĞİTİMİ VERİLİYOR,BAZILARI DA  AİLELERE EVLATLIK OLARAK VERİLİYOR.(yhy)

ABD merkezli Daily Beast gazetesi,560 sayfalık soruşturma raporunun bazı bölümlerini yayımladı.
Raporda 1960 ve 1970'li yıllar arasında Almanya'nın Speyer şehrinde bulunan bir manastırda görev yapan rahibelerin, öksüz çocukları, işadamları ve din görevlilerine "sattıkları" detaylı bir şekilde yer alıyor.

Gazetenin alıntı yaptığı soruşturma raporuna göre, cinsel taciz ve istismara maruz kalan yetim çocuklardan bazıları önce zorla iş adamlarına gönderildi,sonrasında da elbiselerini kırıştırdıkları ya da kıyafetlerini kirlettikleri için rahibeler tarafından cezalandırıldı.

KİLİSELERDE TACİZ OLAYI YENİ DEĞİLDİ. BAVYERA  REGENSBUG'TA DA YAŞANMIŞTI. BU OLAYA ZAMANIN PİSKOPOSU WEIZİNGER,DEPKİ GÖSTERMİŞTİ.

Raporda, çoğu 8-14 yaşları arasındaki 175 çocuğun 20 yıl boyunca tacize uğradığı bilgisi de yer alıyor. Soruşturma, bazı çocukların evlat edinilmesinin kasıtlı olarak yasaklandığı veya rahibelerin onları satmaya devam edebilmeleri için koruyucu bir eve götürüldükleri ortaya çıktı.

Manastırın bağlı olduğu makamların belgeleri görmek isteyen gazetecilerden bir gizlilik anlaşması imzalamalarını talep ederek, raporu kamuoyuna açıklamayı reddetmesi üzerine ayrıntıların basına sızdırıldığı belirtildi.

  Söz konusu manastırın bağlı olduğu bölgede görevli Piskopos Karl-Heinz Wiesmann, medyaya sızdırılan taciz raporunun çok rahatsız edici olduğunu vurgulayarak, halkın okuması için uygun olmadığını söyledi. Wiesmann, skandal raporu okuduktan sonra görevinden 1 ay uzaklaşmak zorunda kaldığını ifade etti.

KİLİSELERDE YAŞANAN OLAYLAR


HAUCKE' YAPILANLARI TARİF EDEMEM
OLAYIN mağdurlarından 63 yaşındaki Karl Haucke, duruşmada, 11-14 yaşları arasında haftada en az bir kez, genellikle birden fazla rahip tarafından tacize uğradığını anlattı: Bize ne yapıldığını tarif edecek sözümüz yok. Raporun yayınlanmasını engellemek de yeniden istismara uğramak gibiydi. Artık neredeyse hiç uyumuyorum, yine kâbuslar görüyorum, ilaçlarımı değiştirmek zorunda kaldım. Kiliseye olan inancımı ise uzun zaman önce kaybettim.

GİZLİLİK 
ANLAŞMASI İMZALATMAK İSTEDİLER
Köln Başpiskopusu Rainer Maria Woelki'nin söz konusu raporu görmek isteyen sekiz gazeteciye gizlilik anlaşması imzalamayı talep ettiği, gazetecilerin bu anlaşmaya yanaşmadığı da ortaya çıktı. Bu gelişmeden sonra Daily Beast, raporu ele geçirip bölümleri yayınlamaya başladı.

"BİR AY KENDİME GELEMEDİM"
Piskopos Kalr Heinz Wiesmann, raporun kamuoyuna açıklanamayacak kadar şoke edici olduğunu ifade etti. Wiesmann, raporu okuduktan sonra kendine gelebilmek için bir ay izne ayrıldığını da aktardı. Raporda, erkek çocukların katılmaya zorlandıkları seks partilerinden döndükten sonra rahibelerce kıyafetlerini kırıştırdıkları veya meni izleri olduğu gerekçesi ile cezalandırıldıkları da yer aldı.

PEŞLERİNİ HİÇ BIRAKMADILAR
560 sayfalık raporda, 1960 ila 1970'li yıllar arasında manastırda rahibelerin, yetim çocukları, işadamları ve sapık rahiplere sattıkları gerçeği yer aldı. 8-14 yaşları arasındaki 175 çocuğun işadamlarına bazen haftalarca kiralandığı, bu çocukların evlat edinilmesinin engellendiği, manastırdan ayrılıp üniversiteye gittiklerinde dahi peşlerinin bırakılmadığı aktarıldı. Yurtlara giden rahibelerin, ilaç vererek uyuttukları çocukları satmaya devam ettiği de rapora yansıdı. 

Haber;İHA/ Franfurt/Derleyen;YeniyurtHaber 04.02.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın