Yeni Zamlar Kapıda

Yeni Zamlar  Kapıda

Yeni zam dalgası kapıda

YENİ ZAMLAR GELİYOR!..Yeni zam dalgası kapıda

Almanya'da şirketlerin yüksek maliyetlerini henüz tüketiciye tam olarak yansıtmadığı ortaya çıktı. Önümüzdeki aylar için yeni zam dalgasının sinyali verildi.

BAŞTA EMEKLİLER  SIKINTIDA

Alman Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), ülkedeki şirketlerin yüksek enerji ve hammadde fiyatları etkisiyle artan maliyetlerini, müşteriye tam olarak yansıtmadığını bildirdi. 6550 şirketin fiyat artışlarına yönelik Almanya İş Anketi sonuçlarını yayımlayan Ifo, "Şirketler, son birkaç ayda artan üretim ve alım maliyetlerinin sadece yüzde 34'ünü müşterilerine yansıttı. Talep düşüklüğü, yüksek rekabet baskısı ve uzun vadeli sözleşme koşulları fiyat artışını engelledi" dedi.

MÜNİH'UN ÜNLÜ MEDYUM SADRI DA DERT YANANLARDAN

SEKTÖRE GÖRE FARK VAR
Araştırmaya göre, şirketler Nisan 2023'e kadar artan maliyetlerin yüzde 50'sini müşterilerine aktarmayı planlıyor. Ifo araştırmacısı Manuel Menkhoff, "Bu, muhtemelen gelecek aylarda tüketici fiyatları üzerinde daha fazla enflasyonist baskıya yol açacak" diye konuştu. Sanayi şirketleri, yüzde 68 ile maliyetlerini müşterilerine yansıtmayı planlarken, bu oran inşaat sektöründe yüzde 66, perakendede yüzde 53, hizmet sektöründe ise sadece yüzde 36 oldu.

Berlin/Münih/YeniyurtHaber/22.11.2022 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın