Yargara yapıyorlar

Yargara yapıyorlar

Büyük çöküş manşetlerde

YARGARA  YAPIYORLAR!

Büyük çöküş manşetlerde

Enflasyon, enerji fiyatları, doğalgaz sıkıntısı ve euronun değer kaybı, Almanya'da panik havasına yol açtı. Ülke basını konuyu, "Büyük çöküş” başlıklarıyla manşete taşıdı

GÜÇLÜ BİR EKONOMİ(İKTİSADİ)YE AİT OLAN ALMANYA

Güçlü ekonomisi ile öne çıkan Almanya, pandemi ve ardından gelen savaşın etkisi ile zor günler yaşamaya başladı. Yüksek enflasyon, enerji fiyatlarının tavan yapması, doğalgaz sorunu, dış ticaret açığının 1 milyar euroya dayanması ve vatandaşların alım gücünün düşmesi, ülkede panik havasına neden oldu. Ülkenin ekonomik durumu, Alman medyasının manşetlerine taşındı.
SICAK SUYA KISITLAMA

(Münih'te böle birşey yok,yHy)
Memleket/Ülke'nin en yüksek tirajlı Bild gazetesi, Berliner Zeitung (BZ), Handelsblatt gibi gazeteler manşetlerini yaşanan krizlere ayırdı. Bild, enerji ve doğalgaz sıkıntısına dikkat çekti ve şimdiden sıcak su ile ısınmada kısıtlamaya gidilen binaları haberine taşıdı. Haberde, Saksonya Eyaleti'nde 14 bin kiracı için hangi saatler arasında sıcak su ve kalorifer açılacağının planlandığı aktarıldı.


TASARRUF PLANI BAŞLADI

BZ gazetesi, kiracıların yan giderler için ödediği ücretin geçen yıla kıyasla yüzde 100 arttığına işaret etti ve söz konusu artışın onbinlerce kiracıyı çok zor duruma düşüreceğine dikkat çekti. Kentte mevcut olan konut sıkıntısı nedeniyle kiracıların bu artışı ödemek zorunda kalacağı ve ekonomik olarak sarsılacaklarına işaret edildi. Tasarruf için eyalet hükümetinin toplanacağı aktarıldı.
BÜTÇELERE YENİ AYAR
ALMANYA'nın önde gelen ekonomi gazetesi Handelsblatt ise, ekonomistlerin mevcut gelişmelerden endişe duyduğunu yazdı. Yüksek enflasyon nedeniyle şirketlerin önümüzdeki yıl çalışanları için ayırdığı bütçeyi yükseltmek mecburiyetinde kalacağına işaret eden Handelsblatt, mevcut ekonomik sıkıntı nedeniyle toplu iş sözleşmelerinde maaş artışı konusunun neredeyse gündeme gelmediğini yazdı.

HÜKÛMET ÇARESİZ KALDI
KIŞTA devasa bir gaz kriziyle karşı karşıya kalacağı konusunda uzmanlar arasında endişe oluştu. Buna hükümetin doğal gaza çare bulamaması yol açtı. Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in ülkeye gemilerle sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) getirme planının talep yoğunluğu nedeniyle nakliye gemisi bulunamamasıyla aksadığı belirtildi. Öte yandan hükümetin büyük ortağı SPD'nin artan yan giderlerini karşılayamayacağı için oturduğu daireden atılabilecek olan kiracıları korumak için yeni bir çalışma içine girdiği aktarıldı.

Cemil Alpay/YeniyurtHaber/7.7.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın