Yangın dosyası yeniden açıldı

Yangın dosyası yeniden açıldı

Tarihler 3 Şubat 2008'i gösterdiğinde Ludwigshafen

HADİSE DOSYA YENİDEN,GÜNDEMDEYangın dosyası yeniden açıldı

Ludwigshafen'de beşi çocuk, 9 Türk'ün ölümüne neden olan yangınla ilgili dosya 16 yıl sonra yeniden açıldı.

Gerekçe ise Türkiye'de bir mahkûmun söyledikleri oldu.

Tarihler 3 Şubat 2008'i gösterdiğinde Ludwigshafen şehrinde  meydana gelen ve beşi çocuk, dördü kadın 9 Türk'ün ölümüyle sonuçlanan şüpheli yangının dosyası raftan indirildi. Frankenthal Savcılığı, Gaziantepli Kaplan ve Özkaplı ailelerinin yaşadığı binada çıkan ve kundaklamaya dair ize rastlanmadığı gerekçesiyle kapanan dosyanın yeniden ele alınacağını açıkladı.

VERİLEN BİLGİ ARAŞTIRILIYOR
SAVCILIK, Türkiye'de tutuklu bulunan bir mahkûmun hapishane arkadaşıyla yaptığı sohbette yangını kendisinin çıkardığını söylemesi ihbarı üzerine harekete geçti. Savcı Hubert Ströber, "Boş yere umutlandırmak istemiyoruz ama bu ihbarı öylece göz ardı edemezsiniz. Bunu takip etmek zorundayız. Bilginin değerini kontrol ediyoruz. Bunun için tanıkların dinlenmesi gerekiyor" dedi.

BELGESELİ İZLEYİP İHBAR ETTİ
SWR televizyonu, "Feuerkinder- Ateşin Çocukları" adlı belgeseli izleyen bir kişinin, kanalı arayıp iki mahkûm arasında yangın hakkındaki konuşmayı aktardı. SWR durumu savcılığa bildirince soruşturma açıldı. Türk toplumu bugüne dek yangının ırkçılar tarafından çıkarıldığına inanıyordu. Türkiye'den ve bir Türk mahkûmdan gelen haber, şok etkisine neden oldu.

Fatih Yılmaz/05.01.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın