Viyana'da Adalet

Viyana'da Adalet

 Avusturya Anayasa Mahkemesi,2019'da Sebastian Kurz 

* VİYANA'DAN GÜZEL HABER

 ÖSTERREİCH/AVUSTURYA'DAN GÜZEL HABER VAR
 Avusturya Anayasa Mahkemesi,2019'da Sebastian Kurz yönetimindeki aşırı sağcı hükümet tarafından mecliste kabul edilen "ilkokullarda başörtüsünü yasaklayan" yasayı kaldırdı. 

İSLAM DÜŞMANINA YARGI TOKADI

Kurz'un Müslüman çocukları eğitimden mahrum bırakmak için 2019 yılının Mayıs ayında ilkokullarda başörtüsünün yasaklanmasına ilişkin tasarı insan hakları kuruluşlarınca yargıya taşınmıştı. Avusturya Anayasa Mahkemesi'nden, Kurz'un bu kirli oyununu bozan bir adım geldi.

Mahkeme,söz konusu tasarının hukuka aykırı olduğuna karar verdi. 

''PARLAMENTONUN KARARI AYRIMCILIĞA YOL AÇIYOR'' 

Avusturya Anayasa Mahkemesi Başkanı,Christoph Grabenwarter,tasarıyı iptal ettikten sonra basın açıklaması düzenledi. Mahkeme başkanı Müslüman öğrencileri hedef alan yasanın, onları eğitim sisteminde ayrımcılığa maruz bırakacağına, Müslüman kız öğrencilerin eğitim şanslarını sınırlama riski oluşturduğu gibi toplumda dışlanmalarına yol açabileceğini vurguladı.

ANYASA MAHKEMESİ/ FASUNG GERİCHT

Anayasa Mahkemesinin, iktidarın iddia ettiği üzere dini bir kıyafetin okullarda takılmasının eğitim sisteminde herhangi bir çatışmaya yol açmayacağı görüşünde olduğunu aktaran Grabenwarter, çeşitli din ve dünya görüşleri arasında yalnız İslam dinine ait bir kıyafetin yasaklanmasının eğitim yasasına aykırı olduğunu, bu durumun mağduru çocukların eğitim düzenini bozmadıklarını ifade etti.

BASINDA,AVUSTURYA HABERLERİ.

YeniyurtHaberAjansı. 12.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın