...Ve nihayet...

...Ve nihayet...

Dünya'nin takıp ettiği karar geldi,tv.haberleri canlı verdi

Türkei und USA einigen sichauf Waffenruhe/ Türkiye USA anlaştı

NEDEN USA/ABD İLEUS-Vizepresident Mike Pence wurde vom türkische Präsidenten Recep Tayyip Erdogan empfangen BU ANLAŞMA?

YPG Çekiliyormuş!.muşta,nereye gidiyormuş?

Demekki USA-ABD leri bu YPG yine ona buna karşı kullanacak,demektir.

US-Vizepresident Mike Pence wurde vom türkische Präsidenten Recep Tayyip Erdogan empfangenFoto; Uncredited / dpa

Artikelvon;Haber; S. SENYURT

Die Türkei und die USA haben sich auf eine Waffenruhe in Nordsyrien geeinigt. Das sagte US-Vizepräsident Mike Pence am Donnerstabend in Ankara.

Die Türkei habe zugesichert, alle militärischen Aktionen für 120 Stunden zu unterbrechen, sagte Pence in Ankara nach Beratungen mit Erdogan. Während der Waffenruhe könne die Kurden-Miliz YPG aus der Region abziehen. Der Militäreinsatz der Türkei werde enden, sobald die YPG komplett abgezogen ist. Pence,;Die YPG hat uns garantiert, dass sie sich zurückziehen werden." (YPG geri çekileceği garantısını vermiş.)

▶︎ Pence kündigte ebenfalls an, die USA werden jetzt keine weiteren Sanktionen verhängen und wenn der Waffenstillstand halte, sei Präsident Trump bereit auch die Sanktionen wieder zurückzunehmen.

Zuvor hatte US-Präsident Donald Trump auf Twitter verkündete, es seien "großartige Neuigkeiten“ bei dem Gespräch von Pence und Erdogan herausgekommen. "Millionen von Leben werden gerettet werden“, schrieb er." Trmup,"bu bir yeniliktir." demiş ve ilave olarakta," Miliyonlarcanin hayatı kurtarılmış oldu."

ÇAVUŞOĞLU'NUN AÇIKLAMASI

Der türkische Außenminister Mevlüt Cavusoglu sagte auf seiner Pressekonferenz: „Wir haben alles bekommen was wir wollten. Das ist ein fünftägige Pause und der Waffenstillstand kommt erst, wenn die YPG innerhalb der 120 Stunden komplett abgezogen ist.“

YPG  120 saat içinde çekilecek.Bunu teyit edende USA/ABD.Demekki,YPG/PKK'i USA desteklemiş olduğu anlaşılmış oldu.

ANLAŞMA SAĞLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’i kabulü sona erdi. Erdoğan ve Pence’in başkanlık ettiği heyetler arası görüşme de sona erdi. İki toplantı 4 saat 20 dakika sürdü. Pence Suriye’de ateş kese karar verildiğini ve YPG'nin güvenli bölgeden çekileceğini söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence görüşme sonrası şu açıklamada bulundu;

YPG güvenli alandan çekilecektir. Barış Pınarı Hareti, YPG’nin çekilmesinden sonra duracaktır. Türkiye’nin 20 millik alandan çekilmesini sağlayacak. Türkiye ile karşılıklı bir anlaşma var. Kobani halkına karşı bir hamle yapılmayacak.

Suriye’nin sınırında güvenlik sağlanacaktır. Ateşkes anlaşmasına ek olarak Türkiye ve ABD, Kuzey Suriye’de DEAŞ’şın faaliyetlerini durdurmaya karar vermiştir. Bunun içinde tutuklama tesisleri dair anlaşmalar vardır. ABD ve Türkyiye kırılgan insan hakları, özellikle etnik din topluluklarını korumak için ortak karar almıştır.

Erdoğan’ın barışçıl bir adım atmasına oldukça minnettarız. 5 saatlik bir görüşme gerçekleştirdik. Bu anlaşma sonucu birçok hayat kurtarılacak.Ekibin her bir üyesi bu sonucun çıkması için büyük fedakarlık yaptı. Ayrıca milyonlarca ABD vatandaşına teşekkür etmek istiyorum. ABD’nin dört bir yanından vatandaşların seslerini duyduk. Onların duası aynı zamanda ABD liderinin göstermiş olduğu liderlik ve Erdoğan ile olan güçlü iş birliğimizin olması bu işin sonuca varmasını sağladı.

120 saat boyunca, ABD YPG’nin güvenli bölgeden çekilmesini sağlayacak. Bu süreçten sonra Türkiye kalıcı barışı istiyor. ABD ve Türkiye birlikte çalışarak güven ve barışı bu bölgede sağlayacak.

Anlaşmada ateşkesin sağlayacağı bir kuralda ABD’nin Türkiye’ye yaptırım yapmayacak ve bulunan yaptırımlar geri çekilecektir. Amerika, Türkiye’nin Suriye’deki operasyonlarına karşıdır. Trump da bunu net bir şekilde ifade etmiştir. Trump’ın sözlerinde dürüstlük bunu da yansıtıyor. İki ülke şimdi bu konuda çalışma yapacak. YPG’nin güvenli bölgeden geri çekilmesi konusunda kolaylaştırma rolünü uygulayacağız ve barışı buraya yeniden getireceğiz.," şeklinde aşıklamalarda bulunmuş 

Bunadan bizim anladığımız,"herşey bizim insiatifimizde"

..Ve nihayet,dünya'nın gözlediği toplantı.17.10.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın