Vatandaşlık tehdidi

Vatandaşlık tehdidi

Fikir ögürlüğü yasak

ŞİMDİDE BİR BAŞKA TEHDİT!..Vatandaşlık tehdidi

Almanya'da İsrail'e dönük eleştirilere getirilen yaptırımlar, trajikomik bir hal aldı.

Düşüncesini ifade edip İsrail'i eleştirenin vatandaşlıktan atılması gündeme geldi

BİLD HEDEFE KOYDU
İsrail'in katliamları karşısında sessiz kalamayıp düşüncesini ifade edenlere yönelik linç kampanyası sürüyor. Bu kez bir Filistinli kız hedef alındı ve yeni elde ettiği Alman vatandaşlığından hemen atılması istendi. Linç kampanyasını Bild Gazetesi başlattı. İsrail yanlısı siyasilerin görüşlerine yer veren gazete, 23 yaşındaki Filistinli Reem Sahwil'i antisemit ve İsrail düşmanı ilan etti.
LİNÇ KAMPANYASI BAŞLADI
2015 yılında 14 yaşındayken dönemin Başbakanı Angela Merkel'in katıldığı toplantıda gözyaşlarıyla gündeme gelen Sahwil'in sosyal medya hesabında yaptığı "Nehirden denize Filistin özgür olacak" paylaşımı linç kampanyasına sebep gösterildi. Gazete dönemin mülteci kızının gerçek yüzünü gösterdiğini, İsrail'in yok edilmesini istediğini yazıp aynı düşüncedeki siyasilerin sözlerine yer verdi.


VATANDAŞLIK KOŞULUNA İSRAİL AYARI İSTEDİLER
Bild'e görüş bildiren CDU'nun Mecklenburg Vorpommern Eyalet Teşkilatı Başkanı Eckhardt Rehberg (69), "Reem gibi değerlerimizi paylaşmayan hiçkimse Alman olamaz ya da Alman kalamaz.Pasaport ve vatandaşlık iptal edilmeli" dedi. CDU'lu Thorsten Frei ise "Yahudi karşıtları ve Hamas destekçilerine Alman pasaportu verilmemeli. Vatandaşlık İsrail'in var olma hakkını destekleyenlere verilebilir" dedi.

HEDEFTE YENİ TASARI DA VAR
Almanya'da Hükümet, vatandaşlığa geçişi kolaylaştıran yasa tasarısını çıkarmaya hazırlanıyor. Başbakan Olaf Scholz yeni yıl öncesi tasarının çıkacağını dile getirmişken, tasarıya karşı olanlar türlü yollara başvuruyor. Bunun son örneği, Filistin'de katliama sessiz kalamayan Reem Sahwil oldu. Reem üzerinden yeni bir tartışma açıldı, tehdit başladı.

Fatih Yılmaz/16.11.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın