Uzmanlar Uyardı

Uzmanlar Uyardı

Vatandaşlar başkasına iyi gelen ilaçların kendisine de iyi geleceğini düşünerek aynı ilacı

UZMANLAR,UYARDI..!

Uzmanlardan, bilinçsizce kullanılan vitamin hapları kullanımı konusunda uyarı geldi

Komşudan, televizyondan ve internetten duyarak satın alınan vitamin haplarının sağlığa etkiler oldukça büyüktür. Kişiler son zamalarda koronavirüse yakalanmamak için vitamin haplarına yöneldiklerini söylüyorlar fakat doktor tarafından önerilmeden bilinçsizce kullanılan bu haplar çok çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. İyileşmek isterken başka hastalıklara davetiye çıkarabilirsiniz. Üstelik artan bu talep karşısında dolandırıcılarda boş durmayarak vatandaşın cebine elini atmış durumdadır.

Vatandaşlar başkasına iyi gelen ilaçların kendisine de iyi geleceğini düşünerek aynı ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmaya çalışıyor. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Özellikle son zamanlarda koronavirüs ile birlikte bağışıklığını güçlendirmek isteyenler arasında yaygın olarak ek takviye adı altında pek çok ilaç kullanılmaya başlandı. Vatandaşın çoğunun vitamin haplarına yönelmesi sağlık sorunlarını da beraberinde getirdi.

Konuyla ilgi açıklama yapan,Samsun Eczacı Odası Başkanı,Onur Ferhat Karacan, vatandaşların internet üzerinden ve eczanelerden bilinçsiz olarak aldığı ilaçların sağlıklarını kötü yönde etkilediklerini bilmeleri gerektiğini söyledi. Vitamin ilaçları yerine en sağlıklı takviyenin sebze ve meyvelerde olduğunu belirtti.

KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE VİTAMİN HAPLARI KULLANMAYIN

Komşudan duyarak, reklamlardan görerek ve beğenerek vitamin hapları kullanan kişilerde, kemik ve böbrek hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa da zemin hazırlıyor. Vitamin hapları kullanma gerekliliği hisseden kişilerin ise mutlaka doktor kontrolünde bu haplardan faydalanmalıdır. 

Kış aylarında en ufak bir soğuk algınlığı geçiren insanlar direkt olarak vitamin haplarına başvuruyorlar. Bu yüzden kış aylarında bu haplara talep daha çok artıyor. Pandemi dönemi ile birlikte ilaca mevsime göre talep yerine her zaman ihtiyaç duyulmaya başlandı. Kişiler vitamin ilacı aldıklarında virüse yakalanma ihtimallerinin aza ineceğini düşünüyor. En sağlık vitaminin sebze ve meyvelerde olduğunu belirten Karacan, vitamin haplarından önce kişilere  doğru ve sağlık beslenmeyi önerdiklerini söyledi.

Tabletler içerisine alınan vitamin ve minerallerin, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanarak piyasaya sürülmesini de doğru bulmadıklarını ifade eden Karacan, "Çünkü bu ürünler direk insan sağlığıyla alakalıdır. Vitaminlerin hepsi farmasötik formaddadır yani ilaç haline getirilmiştir. Dolayısıyla bunların onayı ve takibi Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmalıdır" dedi.

Vitamin haplarına  çok kolay ulaşım sağlanabiliyor. İnsanlar istediği zaman internet ortamnında ya da eczanelerde bu vitamine ulaşabilir. Hatta bir çocuk bile istediği takdirde bu vitamine ulaşım sağlayabilir. Üstelik piyasada vitaminlere talebin bu kadar artmasında kaynaklı olarak internet ortamında birçok dolandırıcı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Örneğin bir vitamin normalde 50 lira civarında iken, bir alana bir bedava şeklinde sunularak vitamini size 125 liraya satmaya çalışıyorlar. 

İnsanların ayakkabı alır gibi vitamin ilacı satın aldığını söyleyen Karacan, bu bilinçsiz kullanımların geri dönüşü oldukça kötü olacaktır. Doktor tarafından tavsiye edilmeden kullanımına devam edildiği takdirde, kemik ve böbrek hastalıklarına yakalanma riski de kaçınılmaz olacaktır.

Kanada’da St. Michael Hastanesi uzmanlarıyla yapılan bir araştırmada fazla vitamin kullanılması sonucunda ortaya şunlar çıkmıştır.

A VİTAMİNİ:  Böbrek taşı kemiklerde ağrılı şişmeler, saçların dökülmesi ve kaşıntılı döküntüler, bulantı, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı. 

D VİTAMİNİ; Kas güçsüzlüğü, halsizlik, depresyon, psikoz, kabızlık, ritim bozukluğu, böbrek taşı.

E VİTAMİNİ; Baş ağrısı, ishal. Ek olarak bağırsaktaki diğer yağda çözünen vitaminlerin emilimini bozar, A ve D vitamini eksikliğine sebep olur.

K VİTAMİNİ; Kanın gereğinden çok pıhtılaşmasına ve damar tıkanıklığı gibi tehlikeli durumlara, karaciğer fonksiyonlarında bozulmalara neden olabilir. Yüzde ateş basması, kaşıntı, kızartı, terleme ve göğüs sıkışması görülebilir.

C VİTAMİNİ; Böbrek taşı olan hastalarda olumsuz etkiler yapar. Bunun dışında  yetişkin hastalarda hipervitaminoz C belirtileri, görme, uykusuzluk, dismenore, hormonal bozuklukların artmasına sebep olur.

VİTAMİN HAPLARINDAN KULLANMAYI DÜŞÜNENLERİN YORUMLARI

Daha önce vitamin hapları kullanmadığını belirten Deniz Güngör ise, hapların virüse kar faydalı olmadığını vitaminlerin doğal yollarla alınmasının daha doğru olduğunu vurguladı.

Gaye Çalık, "Koronavirüse yakalandığım dönemde iyileştireceğini düşünerek özellikle C vitamin haplarını kullandım fakat bu vitaminleri besinlerden almanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum."

Çevresinden etkilenerek vitamin haplarını kullanmayı düşündüğünü söyleyen Batuhan Çağlar, hapları daha önce kullandığını ve şu an için ise koronavirüse tedbir amaçlı olarak kullanmak istediğini belirtti."

Derleyen;Yeliz Zeynep.Y.Yurt.24.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın