Ülkemiz'de Irkçılık Var..!

Ülkemiz'de Irkçılık Var..!

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, ülkemizde ırkçılık ve Müslümanlara karşı düşmanlık var.

CUMHURBAŞKANINDAN İTİRAF.. "ÜLKEMİZDE IRKÇILIK VAR",DEDİ

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Hanau saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla buluştu.

GERÇEKLERİ DİLE GETİREN CUMHUR BAŞKANI

BERLİN.Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, ülkesinde ırkçılık ve Müslümanlara karşı düşmanlık olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Steinmeier, Hanau'da 19 Şubat'ta gerçekleşen ırkçı terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla Bellevue Sarayı'nda bir araya geldi. Steinmeier, burada yaptığı konuşmada, Hanau'daki ırkçı terörün birden bire çıkmadığını vurgulayarak, “Ülkemizde ırkçılık var, Müslümanlara düşmanlık ve Musevi karşıtlığı var. Sokakta insanlar koyu tenli oldukları, camide namaz kıldıkları, kipa giydikleri için hakarete uğruyor, tehdit ediliyor ve saldırıya uğrayıp katlediliyor. Aşırı sağcılığın kökleri toplumumuzun derinliklerine iniyor. Bu ciddi ve acil bir sorundur. Korona zamanlarında bile onu asla göz ardı etmemeliyiz.” dedi.

Alman Cumhurbaşkanı ırkçılıktan, nefretten ve şiddetten uzak bir toplum için birlikte mücadele edilmesi gerektiğine işaret ederek, “Birlikte duruyoruz. Birlikte yaşamak istiyoruz. Hanau'nun mesajı bu ve öyle kalacak.” diye konuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ailelerin kendilerini daha da yalnız ve kimsesiz hissettiklerini belirten,Steinmeier, “Ama sevgili akrabalar; unutmuyoruz, unutmamalıyız ve unutmayacağız. Eşim ve benim bugün size, yurttaşların büyük çoğunluğu adına söylemek istediğimiz şey bu. Acılarınızı sizden alamayız ama bilmelisiniz ki sizlerin yanındayız. Bu ülke sizin ülkeniz ve ülkeniz sizlerin yanında.”,şeklinde yorumlarda bulundu.

Irkçı terör saldırısında 9 kişi hayatını kaybetmişti
Almanya'nın Frankfurt şehri yakınlarında bulunan Hanau'da 19 Şubat günü, ırkçı(faşıst) Tobias Rathjen tarafından iki nargile kafeye ve bir büfeye ırkçı saldırı düzenlenmişti.

KATIL GABRİEL RAATHJEN,DAHA SONRA İNTİHAR ETMİŞTİ.

Saldırıda, Mercedes Kierpacz, Sedat Gürbüz, Gökhan Gültekin, Hamza Kurtoviç, Ferhat Ünvar, Kaloyan Velkov, Vili Viorel Paun, Said Nesar Hashemi ve Fatih Saraçoğlu hayatını kaybetmişti. Rathjen, saldırının ardından evine dönerek annesi Gabriele Rathjen’i öldürdükten sonra intihar etmişti.

BASINA YANSIYAN ALMANYA HABERLERİ.

Kayanak,İHA.derlyen;YeniyurtHaberAjansı. 22.09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın