Ukranya'dan gelince,eyivallah

Ukranya'dan gelince,eyivallah

Ukrayna'dan gelince baş tacı

UKRANYA'DAN GELİNCE BAŞ TACI,TÜRKİYE'DEN GELİNCE


HAMBURG/ Ukraynalı bir kadınla evlendikten sonra oraya yerleşen ve bu evlilikten Ukrayna doğumlu iki çocuğu olan Ramazan Akkoç (49), Ukrayna-Rusya Savaşı nedeniyle ailesini alıp Almanya'ya geldi.

Önce Alman devleti tarafından iyi karşılanıp her türlü desteklenen aile, uzun süreli oturum için yabancılar dairesine başvurduklarında çocukların aynı zamanda Türk vatandaşı oldukları ve Türkiye'den geldikleri ortaya çıkınca türlü zorluklara maruz kaldılar. Yabancılar dairesinin çıkardığı zorluklar nedeniyle aile bütünlüğünün tehlikeye girdiğini ifade eden Akkoç, "Başta her şey iyiydi ve devlet de destek verdi. Sonra eşim kalıcı oturum için başvurdu. Çocuklara oturum verdiler ama bize Türkiye’den geldiğimiz gerekçesiyle oturum vermeyip neden Türkiye’ye gitmediğimizi sordular. Üstelik çocuklara verdikleri oturumu da iptal edeceklerini bildirdiler” dedi. Sürece itiraz ettiklerini söyleyen Akkoç, bize önce Almanya’yı terk etmemiz için mektup gönderdiler ama 2 gün sonra randevu verip "duldung" verdiler.

Çalışma iznimiz yok ve 3 aydır hiçbir yerden yardım alamıyoruz. Biriktirdiklerimiz de artık bitti, ne yapacağımızı bilmiyoruz. 4 kişi 20 metrekarelik bir yerde kalıyoruz. Tüm olanlardan ötürü eşimin psikolojisi bozuldu. Çocukları ondan izinsiz Türkiye’ye götüreceğim korkusuyla yurtdışına çıkış yasağı koydurdu" şeklinde konuştu.

Ukrayna üzerinden değil de Türkiye üzerinden Almanya’ya geldikleri için kendilerine ayrımcılık yapıldığını söyleyen Akkoç, "Almanya düşündüğümüz gibi değilmiş. Yeri geldiğinde çocukları okula göndermedikleri için aileleri cezalandırıyorlar ama yardımcı da olmuyorlar. Türk öğretmen olmasaydı çocuklarımıza okul bulamamıştık. "Duldung" statüsünde olanlara sadece cuma günleri hizmet verildiğini söyleyen Akkoç, "Sabah 06.00'da gittiğimde önümde 200 kişi bekliyor ve saat 08.00’de açıldığında saat 14.00’e kadar alabildiklerini alıyor, diğerlerini geri gönderiyorlar. Resmen işkence, yıldırma politikası uyguluyorlar. Eşim istese bugün Türkiye’ye dönerim ama eşim ve çocuklar istemeyince elim kolum bağlı" dedi.

Nebahat Uzun/6.10.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın