Üç maymun

Üç maymun

Üç maymunu oynadılar

184 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİÜç maymunu oynadılar

Almanya'da 184 kişinin ölümü ile sonuçlanan asrın sel felaketinin üzerinden bir yıl geçti. Yaralar sarılmadı, devlet sınıfta kaldı.

Halk, tepkisini bir figür ile özetledi,dile getirdi.

184 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Sorumlu siyasetçilerin ilgisiz,hassasiyetlısizliği, uyarı sisteminin kötü işlemesi ile gelen büyük sel felaketinin üzerinden tam bir yıl geçti. Almanya'nın Rheinland Pfalz ile Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerini vuran selde 184 kişi yaşamını yitirdi. İki kişiye ise henüz ulaşılamadı. Binlerce kişinin evi, işyeri sular altında kaldı. Bazı ev ve işyerleri kullanılamaz hale geldi. Köprüler ve yollar çöktü, altyapı çalışmaz oldu.SKANDAL ÜZERİNE SKANDAL YAŞANDI

ALMANYA, yardım için seferber olurken, sel felaketinde skandal üzerine skandal patlak verdi. Rheinland Pfalz'da Çevre Bakanı'nın tatilde olması, selzedeler için gönderilen akaryakıtta vurgun yapılması, toplanan paraların dağıtılmaması, mağdurlar için gönderilen prefabrik evlerden kira alınması bu skandallardan bazılarını oluşturdu. Bir yıl böyle geçerken, dün ölenler için ortak tören düzenlendi.

HALK; HÂLÂ MAĞDURUZ
TÖREN öncesi Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Rheinland Pfalz Başbakanı Malu Dreyer (SPD) ile birlikte bölgeyi gezdi. Euskirchen'deki törene katıldı. Yaraların sarılmadığı iki eyalette, durum Dernau'da bir figür ile özetlendi. Üç maymun figüründe, "Politikacılar sağır, bürokrasi dilsiz, sigortalar kör" olarak tasvir edildi. Aralarında çok sayıda Türk'ün de olduğu bölge halkı, "Hâlâ mağduruz" dedi.
KIŞI ÇOK ZOR GEÇİRDİLER
Bölge halkı, "Aylarca sigortaların durumumuzu incelemesini bekledik. Devlet yardımı bürokrasiye takıldı. Politikacılar ise bir yıl sonra 12.3 milyar euroluk kaynağın sadece 1.6 milyarını kullandıkları açıklaması yapabildi. Kimse gelip kışın mağdurların evlerine giremediğini, birilerinin yanına sığındığını ya da hibe evlere kira ödemek zorunda kaldıklarını, her şeylerini sele kaptırdıklarını görmedi" dedi.

Cemil Alpay/Metehan Sakaoğlu/15.7.2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın