Türkiye Uzayda

Türkiye Uzayda

Avrupalı Türkler'in sevinci

 TÜRKİYE ARTIK UZAYDAUzaya Türkiye damgası! Gözler Derin Uzay ve  Ay Projesi’ne çevrildi

Uzaya Türkiye damgası!

Gözler "Derin Uzay" ve Ay Projesi'ne çevrildiİlk Türk astronot Alper Gezeravcı'nın yer aldığı uzay aracının Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) kenetlenmesinden sonraki tüm işlemlerin tamamlanmasıyla Axiom-3 (Ax-3) ekibi istasyona girdi. Türkiye dev hedeflerini bir bir gerçekleştirmeyi sürdürürken bu hedeflerin son halkası "Uzaya adım" oldu."Uzay vatan"da söz sahibi olabilmek için çalışmalarını 30 yıldır sürdüren ve uydu alanındaki başarısını ilk insanlı uzay misyonuyla yakalayan Türkiye, gözünü "derin uzay" ve Ay Projesi'ne çevirdi.

Türkiye'nin uzay serüveninin başlaması, yer gözlem uyduları geliştirme çalışmalarının temellerinin atıldığı 1990'lı yıllara dayanıyor. Ülkede 2001-2003 döneminde ise devlet desteği ve teknoloji transferi yöntemiyle bu çalışmalar yürütüldü.

Türkiye Uzay Ajansının (TUA) Uzaya Türkiye damgası! Gözler Derin Uzay ve  Ay Projesi’ne çevrildi2018'de kurulmasının ardından devlet politikalarına uygun uzay çalışmalarının yürütülmesine öncelik verildi.

İLK TÜRK ASTRONOT ALPER GEZERAVCI UZAYDA

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2021'de ilan edilen Milli Uzay Programı kapsamında ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, 19 Ocak'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'na 13 bilimsel deney yapmak üzere gönderildi.

"Uzay vatan"da oluşan ve 1 trilyon doları bulması beklenen ekonomiden pay almak isteyen Türkiye'nin sıradaki hedefi, "Ay Projesi"ni hayata geçirmek. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Türkiye, 2026'da Ay'a ilk uzay aracını göndermeyi planlıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, projeye yönelik "Ay'a kendi geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz uzay aracıyla erişeceğiz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Türkiye'nin uzay çalışmalarında, çok sayıda uydu ve roket projesi yer alıyor.

AVRUPALI TÜRKLER,BU HABERE ÇOK SEVİNDİ 

CHP YILLARCA KEYKEL YAPTIRDI. AKP İSE BÜYÜK PRÖJELERE DAMGASINI VURDU

Recep Dereli,Önder Yağuz,Mustafa Karaca,Gökhan Savaşır,Mustafa Özçelik,ve daha niceleri

Osman Sakaoğlu/22.01.2024

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın