Türkiye ile ortak projelerimiz var

Türkiye ile ortak projelerimiz var

Geliştirdikleri korona aşısı ile dünyanın umudu haline gelen Prof. Dr. Uğur

TÜRKİYE İLE ORTAK PROJELERİMİZ VARTürkiye ile ortak projelerimiz var

BioNTech’in kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Prof. Dr. Özlem Türeci,Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. Prof. Şahin, Türkiye ile ortak yeni projeler başlatacaklarını söyledi.

Geliştirdikleri korona aşısı ile dünyanın umudu haline gelen Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Prof. Dr. Özlem Türeci, Almanya'nın en büyük tıp ödülünü aldı. Paul Ehrlich Vakfı'nın verdiği "Paul Ehrlich ve Ludwig Darmstaedter" ödülüne layık görülen çift, törenden sonra Sabah'a özel açıklamalarda bulundu. Frankfurt'taki Paulskirche'de düzenlenen törende Hessen Başbakanı Bouffier de hazır bulundu.
DAİMİ TEMASTAYIZ
BIONTECH aşısını anavatanları Türkiye'ye de gönderen Prof. Uğur Şahin ve Prof. Özlem Türeci, Türkiye ile yakın ilişkilerin sürdüğünü söyledi. Prof. Şahin, "Yakın gelecekte Türkiye ile farklı alanlarda işbirliği yapacak mısınız?" sorusuna "Evet" cevabını verdi. Türkiye'de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile temas halinde olduklarını belirten Şahin,basın'a yaptığı açıklamada şöyle konuştu.

PROJELER YIL SONUNDA
"Türkiye ile yeni işbirlikleri olacağından hareket ediyoruz. Zaten Türkiye Sağlık Bakanlığı olan, TÜBİTAK olsun bunlarla daima bağlantı içindeyiz. Yapabileceğimiz ortak projeler hakkında konuştuk. Bu yılın sonunda veya 2023 yılının başında yeni projelere start verebileceğimizi düşünüyorum." Koronavirüsün daha 10 yıl aramızda olacağını belirten Prof. Şahin, "Ama tünelin ucunda ışık göründü" dedi.
10 YIL DAHA
Şahin, "Çok yüksek vaka sayılarına rağmen ölüm oranlarının daha çok düşük olduğu süreçteyiz. Bu, artık çok fazla kişinin aşılanmış ve buna bağlı olarak hastalıkların artık bu kadar ağır geçmemesi anlamı taşıyor. Kendimizi bu virüsün belki daha önümüzdeki 10 yıl bizimle kalacakmış gibi hazırlamalıyız. Yaşamımızı buna göre uyarlamak gerektiği gibi, gerektiğinde aşılarımızı da yeni varyantlara göre uyarlamalıyız" dedi. İ

ÇOK ERKEN ANLADIK
BİR pandemi olacağını nasıl öngördüğüne de değinen Uğur Şahin, "Pandeminin bölgede tutulamayacağını erken gördük. Çünkü semptomu olmayıp da uçakla dünya genelinde seyahat edip hastalığı yayan birileri vardı. Biz bunun olacağını gördük ve öne göre de erkenden bir aşı geliştirmeye başladık" diye konuştu. Prof. Dr. Özlem Türeci, Paul Ehrlich Ödülü'ne layık görülmekten ötürü büyük mutluluk duyduklarını belirtti.
"BÜYÜK BİR ŞEREF"
PROF. Dr. Özlem Türeci, "Kendimizi onore edilmiş hissediyoruz. Paul Ehrlich Ödülü tabii çok özel bir ödül. Paul Ehrlich bizi daha gençken çok etkileyen bir şahsiyetti. Ve onun adına bir ödül almak, bizim için çok büyük bir onur" dedi. Kurallara uymanın önemine dikkat çeken Türeci, "Örneğin maske takmak veya sosyal mesafe gibi kurallara uymak önemli. Ve bu bizi, pandemi ile birlikte yaşayabilme durumuna getirecektir" dedi.

İsmai Erel/Fatih Yılmaz.Metehan Sakaoğlu/16.3.202

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın