Türkiye'den Başvuru Yok

Türkiye'den Başvuru Yok

Çalışmaya aşına değiller demek?

ALMAN HAVA ALANLARINDA ÇALIŞMAK İÇİN  TALEP YOK

Türkiye’den başvuru yok

Almanlar, hava(alan)limanlarında çalışmak için Türkiye'den binlerce kişinin başvuracağını düşündü ama beklentiler boşa çıktı.

NERDE İSE KAOS YAŞANİYOR

Alman Havalimanları Birliği (ADV) Başkanı Ralph Beisel, ülke havalimanlarındaki çalışan açığını kapatmak için Türkiye'den umulan başvuruların gelmediğini belirtti. Beisel, bu sebeple havaalanlarındaki durumun normalleşmesinin ekim ayını bulabileceğini ifade etti. Frankfurt Emniyet Müdürlüğü sözcüsü de, Türkiye'den herhangi bir başvuru dosyasının kendilerine ulaşmadığını belirtti.
2 BİN ÇALIŞAN İSTENİYORDU
Berlin, Düsseldorf ve Münih havalimanları için de başvuru yapılmadığı aktarıldı. Almanya'daki havalimanlarında pandemi döneminde çıkarılan çalışanların yerinin doldurulamaması sebebiyle binlerce çalışan eksiği bulunuyor. Bu durum, uçak iptallerine, bagaj hizmetinin aksamasına neden oluyor. Almanya, Türkiye ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere 2 bin kişilik istihdam planlamıştı.

ÇOK ZOR BİR YAZ OLACAK
Önümüzde haftanın başında Hessen, Rheinland Pfalz ve Saarland, hemen ardından Baden Württemberg ile Bavyera eyaletleri okul tatiline çıkacak. Bu durum havalimanlarında büyük kaosa sebep olacak. Frankfurt Havalimanı'nı işleten Fraport yöneticisi Stefan Schulte, "Yaz çok zor olmaya devam edecek" dedi.
HADI İŞŞİZ GENÇLER ALMANYA'YA


HIZLI SORUŞTURMA MÜMKÜN DEĞİL
Havalimanlarında işe başlamak için sicil kontrolünden geçilmesi gerekiyor. Bu kontrol birkaç hafta sürebiliyor. Havacılık endüstrisi, süreci hızlandırmak için federal ve eyalet hükümetlerine çok fazla baskı yapmıştı. Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, üç hafta önce hızlı süreç için çalışacağına söz vermişti. Ancak sorumlu makamların sicil kontrolü için bugüne kadar Türkiye'den herhangi bir b
elge almadığı ortaya çıktı. Berlin Brandenburg Havacılık Yüksek Dairesi Sözcüsü, kontrol süreçlerinin kolaylaştırılmasının prensipte mümkün olmadığını söyledi. Yurtdışından gelecek personelin başvurularının toplu halde tanınmasının da söz konusu olamayacağı belirtildi.

YARDIMCI PİLOT BAGAJ YÜKLEDİ
Havalimanlarının bagaj yükleme ve boşaltma bölümlerinde oluşan sıkıntıyı ortaya koyan en iyi görüntü SunExpress'ten geldi. Münih Havalimanı'ndan Türkiye'ye uçuş yapacak olan SunExpress pilotunun kokpitten çektiği görüntü sosyal medyayı salladı. Yolcu bavullarının uçağa kadar getirilip yükleyecek personel olmadığını gören yardımcı pilot, yolcuları mağdur etmemek için inip bagaj yükledi.

 Fatih Yılmaz /Franfut/ Metehan Sakaoğlu/Münih,22.7.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın