Türk öğrencilerden

Türk öğrencilerden

Saniyelerle yarışılan anlarda insanları kurtarmak için drone geliştiren

TÜRK ÖĞRENCİLERDEN CANKURTARAN DRONA

Türk öğrencilerden cankurtaran drone

Münih Teknik Üniversitesi(Fah Hohschlule)'nde 10 Türk'ün de aralarında bulunduğu kulüp hayat kurtaran drone geliştirdi.

Drone, sağlık malzemelerini bir ambulanstan iki kat daha hızlı taşıyor.

NORMAL DRONE'LARDAN HIZLI
Saniyelerle yarışılan anlarda insanları kurtarmak için drone geliştiren öğrencilerin hedefi, hava trafiğine kapalı test sahasında cankurtaran drone'u sene sonuna hazır etmek.

Horyzn Öğrenci Kulübü olarak 2019 yılında başlatılan proje kapsamında geliştirilen altı prototip drone, yerden dikey olarak havaya kalkıyor, sonra normal bir insansız hava aracına göre iki kat daha hızlı (saatte 125 km) uçabiliyor.
ARALARINDA 10 TÜRK VAR
ACİL durumlar için paraşüt ile donatılmış drone'un küçük bir de uçak gibi kanatları var. Proje, 10'u Türk, 20 ayrı ülkeden gelen 58 öğrenci tarafından geliştirildi. Proje sorumlularından olan İstanbul Erkek Lisesi mezunu Batuhan Yumurtacı (24), "Projemizle drone'ların iyi amaçla kullanılabileceğini göstermek, örneğin ambulans veya helikopteri ulaşamayacağı dağlarda insanların hayatlarını kurtarabileceğini sergilemek istiyoruz" dedi.

MİLLETİMİZE FAYDALI OLMAK İSTİYORUZ
Projede yer alan,Barlas Türkyılmaz, Kaan Çetin, Altay Damgacıoğlu, Bertuğ Dilmen, Onur Rodop, Deniz Önder, Tongay Tamtürk, Samet Bodur ve Ezgi Köse ile birlikte yer alan Yumurtacı
(ilginç soyad), Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" sözünü de hatırlattı. Yumurtacı, "Artık dünya bu yöne doğru ilerliyor. Türkiye'nin de bu alanlarda yeterince girişimlerde bulunduğunu biliyoruz. Biz de bu alanda milletimize faydalı olmak istiyoruz" diye konuştu.
MEMLEKET,ÜLKEMİZİ GURURLA TEMSİL EDİYORUZ...
İnternet çağında insanın artık nerede yaşadığının önemli olmadığını söyleyen Batuhan Yumurtacı, "Önemli olan, kişinin artık her gün kendisini çok çalışarak geliştirmesi, meraklı ve hevesli olması. Dışarıda eğitim almamız demek değildir ki, ülkemizi terk ettik. Uğur Şahin ve eşinin elde ettiği başarı, ülkesini temsil etmesi, o bilgiyi dünyaya kazandırması paha biçilmez değerde" diyor.

GENÇLERİN MARİFETİ

Münih/İlay Sakaoğlu/Mustafa Akbaba.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın