Türk köyünde izler siliniyor

Türk köyünde izler siliniyor

Geçmişi 1600'lü yıllara kadar uzanan Hollanda'daki Turkeye

TÜRK KÖYÜNDEN HABER VARTürk köyünde izler siliniyor

Hollanda'da Türk yaşamamasına rağmen Türkiye adını taşıyan köyde, yıllardır korunan Osmanlı ve Türk izleri siliniyor. Sebep ise elçilik yapan aile üyelerinin yaşlanması.

 

ŞAİR'İN DEDİĞİ GİBİ;"UZAKTA BİR KÖY VAR (...)"

Geçmişi 1600'lü yıllara kadar uzanan Hollanda'daki Turkeye (Türkiye) isimli köy, artık Osmanlı ve Türk izlerini taşımaktan uzaklaşıyor. Hiç Türk yaşamamasına rağmen evlerinin kapılarında 'Ne mutlu Türküm diyene' yazan, Türkiye müzesi bulunan köyde, Sturm ailesi fertlerinin artık yaşlanması dolayısıyla Türkiye ve Osmanlı izleri ikinci plana itildi.

ÇEŞME BAKIMSIZ KALDI
Köyün 'Turkeye' isim levhalarından bazıları çalındı, Türk bayrağı indirildi, Osmanlı Çeşmesi bakımsız kaldı. Köye gelen tüm Türk misafirlerle ilgilenen, köyün tarihini anlatan, Türkiye'den getirilen eşyalarla küçük bir Türkiye müzesi oluşturan Anjele Sturm'un 103 yaşına, kızı Monique Sturm'un ise 69 yaşına girmesiyle birlikte izler yavaş yavaş silinmeye başladı.

DERNEKLER SAHİP ÇIKSIN
STURM ailesi, sağlık sorunlarıyla boğuştukları için artık gelen misafirlerle ilgilenemediklerini ifade etti. Köy nüfusunun da 19 olduğunu hatırlatan Sturm ailesi, Türk derneklerinin bazı şeylerin bakımını üstlenebileceğini dile getirdi. Hollanda'nın Zeeland Eyaleti'nde bulunan köy, Belçika sınırındaki Oostburg'a da oldukça yakın noktada yer alıyor.

Fatih Özyar/03.01.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın