Türk hainlığı çökerti

Türk hainlığı çökerti

Almanya'da iktidarın ortağı olan SPD, giderek dozajını artırdığı Türk ve Müslüman düşmanlığının bedelini,

Türk -hain-karşıtlığı SPD'yi çökertti    

Almanya'da iktidarın ortağı olan SPTürk karşıtlığı SPD’yi çökerttiD, giderek dozajını artırdığı Türk ve Müslüman düşmanlığının bedelini, son seçimde 7 puan oy kaybıyla ödedi.

BİR  MİLYON TÜRKÜN YAŞADIĞI EYALET

Almanya'da 1 milyon Türk'ün yaşadığı ve ülkenin en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da (NRW) yerel seçimler yapıldı. Eyalette seçimin galibi Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) oldu. CDU, yüzde 34,3 oranında oy aldı. Seçimin kaybedeni olarak Sosyal Demokrat Parti (SPD) olarak öne çıktı. SPD, bir önceki yerel seçimlerde aldığı yüzde 31,5'lik oy oranına yaklaşamadı bile ve yüzde 24,3 oranında oy alabildi.

TÜRKLER OY VERMEDİ* MASKELİ SEÇİMLER
SPD'NİN çöküşündeki en büyük etken, Türk kökenli seçmenlerin SPD'ye sırt çevirmesi oldu. Son yıllarda Türkiye karşıtlığının dozunu giderek arttıran SPD'nin Türkiye siyaseti, sonunda eline ayağına dolandı ve seçmen faturayı kesti. Sosyal Demokratlar'ın daha önce AB üyesi olma yolunda desteklediği Türkiye'ye karşı siyaseti Alman seçmenlerde de karşılığını bulmadı ve SPD, çok büyük oranda oy kaybetti.

BÜYÜKŞEHİRLERDE SÜRPRİZ OLMADI
Eyalette bazı büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde ise pek sürpriz yaşanmadı.

Eyaletin başkenti Düsseldorf'ta SPD'den Thomas Geisel, Köln'de partisiz Henriette Reker, Dortmund'da SPD'den Thomas Westphal, Hagen'de Erik Schulz, Herne'de Frank Dudda ve Duisburg'da Sören Link seçimleri kazanan isimler oldu.

YEŞİLLER'DE OY PATLAMASI

SPD büyük oy kaybına rağmen seçimlerde ikinci parti olmayı başardı. Ancak Sosyal Demokratlar, bir zamanlar kalesi olan en büyük eyalette, en büyük rakipleri CDU'nun tam 10 puan gerisinde kaldı. Yeşiller Partisi ise tam anlamıyla oy patlaması yaşadı. Yeşiller oylarını son seçime nazaran 8,3 puan artırdı ve oyların yüzde 20'sini almayı başardı. SPD'nin 6,8 puan oy kaybettiği seçimde Yeşiller en büyük kazanan oldu.

 
FAŞIST/AfD'NİN OYLARI DA ARTTI
IRKÇI (faşıst)Almanya için Alternatif Partisi (AfD) de oylarını iki misli arttırdı. Son seçimlerde oyların ancak yüzde 2,5'ini alan AfD, pazar günü yapılan seçim sonuçlarına göre yüzde 5 oy aldı.

Hür Demokrat Parti (FDP) oylarını yüzde 4,7'den yüzde 5,6'ya yükseltmeyi başarırken, PKK'nın Almanya'daki siyasi kolu gibi hareket eden Sol Parti bir puan kaybetti ve yüzde 4,7'den yüzde 3,8'e geriledi.

BASINA YANSIYAN SEÇİM HABERLERİ.

ÖTE YANDA...Seçim 5 Türk’ün zaferiyle sonuçlandı

5 Türk'ün zaferiyle sonuçlandı.

KUZEY Ren Vestfalya Eyaleti'nin Wuppertal kentinde SPD'den aday olan 5 Türk, il meclisine girmeyi başardı.

Son seçimlerde sadece 19 sandalye alan SPD, 2020 seçimlerinde sandalye sayısını 23'e çıkardı. SPD adına meclise Servet Köksal, Sedat Ağırman, Arif İzgi, Dilek Engin ve Ayşe Akarsu girdi.Mecliste toplam 84 sandalye bulunuyor.

...VE DE

Yeşillerin oy rekortmeni Yazgülü Zeybek.

YAZGÜLÜ'NÜN YÜZÜ GÜLDÜ

NRW’de gerçekleşen seçimlerde Türk adayların yüzü güldü. Onlardan biri de partisinde en çok oyu alan Yazgülü Zeybek

Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ndeki (NRW) seçimlerde Wuppertal'den aday olan Yeşiller Partili politikacı Yazgülü Zeybek, partisinde en çok oyu alarak il meclisine seçildi. Partisinden en çok oyu alan aday olarak dikkat çeken 32 yaşındaki siyasetçi, yüzde 30,8 oranında oy aldı. Yeşiller seçimde 16 sandalye kazandı. Seçimden sonra babası Cevat Zeybek tarafından tebrik edilen başarılı siyasetçi önümüzdeki günlerde resmi görevine başlayacak.


Heber;Cengiz Parlayan,İbrahim Taş.Çağlayan Aktürk.15.09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın