Türk çocuklarına hristiyan dersi

Türk çocuklarına hristiyan dersi

Abtei Schule, yaptığı ders saatleri değişiklik ile sabah olan Türkçe derslerini

TÜRK ÇOCUKLARINA OKULDAN BASKI

 

 

Abtei Schule, yaptığı ders saatleri değişiklik ile sabah olan Türkçe derslerini öğleden sonraya aldırdı.

Bu da yetmezmiş gibi Müslüman çocukların sabaha alınan Hıristiyanlık dersine katılma sına bir nevi mecbur bırakılıyorlar.


DUİSBURG- Almanya’nın Duisburg şehrindeki Abtei Grundschule (ilkokul), müdürüyeti aldığı kararla Türk velilerine adeta isyan ettirdi.

ALMANYA DA KİLİSELERE BAĞLI ANA(Kindergarten) OKUL VE YURTLAR

VARDIR

Almanya’nın Duisburg şehrinde Katolik kilisesine bağlı Abtei adlı ilkokul, din dersi ile eş zamanlı olarak verilen Türkçe dersini öğleden sonraya kaydırdı.

Bununla yetinmeyen ilkokul, Müslüman çocukların din dersine katılmasını zorunlu hâle getirdi. Veliler isyan edince okul yönetimi, “Çocuklar ders sırasında arka sıralarda otursun. Dua sırasında da Müslüman gibi dua edebilirler” açıklaması yaptı.

Okulun öğrencilerinin yaklaşık yüzde 40’ının Türk kökenli çocuklardan oluştuğuna dikkat çeken velilerden Oya Köse ve Yasemin Özdemir, “Daha önce Katolik din dersi Türkçe ile eş zamanlı sunuluyor, çocuklarımız din dersi yerine Türkçe dersinin görüldüğü sınıfa gidiyordu. Türkçe öğleden sonraya alınınca çocuklarımız sabah sunulan din dersine katılmaya zorlandı” diye konuştu.

Öğleden sonraya kaydırılan Türkçe dersine katılımın da azaldığını belirten Köse ve Özdemir, “Okul yönetimi bize çocuklarımızın din dersine katılması gerektiğini söylüyor. Okulda iki Türkçe öğretmeni bulunmasına rağmen çocukları Türkçe dersinden uzaklaştırma çabası var. Çocuklarımızın din dersine katılıp kafalarının karışmasını istemiyoruz.

Türkçe dersi yine sabaha alınsın” dedi.

Duisburg Veliler Derneği ise konuyu yakından takip ettiğini açıkladı.

Hristiyan dinini gibi-her dini bilmekte fayda vardır bize göre.yhy

Murat Pehlivan Ihlas/Basına yansıyan Almanya haberleri. 14.11.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın