Türk Asıllılar Mecliste

Türk Asıllılar Mecliste

Dokuz Türk asıllıler Meclise girdi

DOKUZ TÜRK ASILLI MECLİSE GİRDİ9 Türk kökenli meclise girdi

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nde 9 Türk köken/asıllı eyalet meclisine girdi. Seçilenlerden dördü, ilk defa vekillik unvanı aldı

SPD'DEN BEŞ İSİM
A
lmanya'nın nüfusu en kalabalık eyaleti Kuzey Ren Vestfalya'da seçim sonuçları netleşti. Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) yüzde 35.7 oranında oy alıp birinci parti olduğu eyalette, 9 Türk kökenli meclise girmeyi başardı. Seçimde 4.6 puan oy kaybeden ve yüzde 26.7 oranında oy alan Sosyal Demokrat Parti'den meclise Volkan Baran, Serdar Yüksel, İbrahim Yetim yeniden seçildi. Dilek Engin ile Tülay Durdu da meclise girdi.
KATILIM(iştirak) DÜŞÜK KALDI
Seçimde oy patlaması yaparak yüzde 18.2'ye yükselen Yeşiller Partisi'nde Gönül Eğlence ile Berivan Aymaz seçim bölgelerini kazanarak yeniden seçildi. 39 Milletvekili çıkaran Yeşillerde listeden meclise giren isimler Meral Thoms, İlayda Bostancıeri oldu. Öte yandan Türk kökenli adayı bulunmayan FDP büyük oy kaybı yaşadı ve 5.9 oranında oy aldı. Irkçı(faşit) AfD'ye ise sandıktan 5.4 oranında oy çıktı. Seçime katılım oranı yüzde 55.5 oldu.


Cengiz Parlayan/Tevfik Kara /Derleyen;HaberYeniyurt/18.5.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın