Soçi de, Ruya'nın işgalindedir

Soçi de, Ruya'nın işgalindedir

Erdoğan ve Putin Soçi'de bir araya geldi

ERDOĞAN ve PUTİN SOÇİ'DE BULUŞTUerdoğan ve putin

SOÇİ'DE  KIŞ OLUMPİATLARI DÜZENLENMİŞTİ,ALMANYA,"BURASI İŞGAL ALTINDA BİR YERDİR" DİYEREK KATILMAMIŞTI.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki tatil beldesi Soçi’de bir araya geldi.

Erdoğan görüşmenin basına açık bölümünde yaptığı değerlendirmede, iki ülke heyetinin siyasi, ekonomik ve ticari alanlarda görüştüğünü söyledi.

Putin ise Rus heyetinin, birkaç gün önce Türkiye'de sağladığı uzlaşılar doğrultusunda iki ülke arasında ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik bugün bir mutabakat zaptı imzalanabileceğini söyledi.

Liderler görüşmeden önce basına konuşurken görüşme sonrası bir basın toplantısı düzenlenmedi.

Bunun yerine ortak bir yazılı basın açıklaması yapıldı.

Açıklamada hem Libya'nın hem de Suriye'nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine vurgu yapıldı:

"Suriye'de tüm terör örgütlerine karşı mücadelede dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etme kararlılıklarını teyit etmişlerdir.

KIRIM BAHÇESARAY,YENİ MEZARLIKTA  YATAM MEMED ALI  PAŞA ve KARDEŞİ MECİD

KIRIM'DA,SAKAZÂDELER OLRAK ADLANDIRILIR

(Sağda/Solda M.Ali Paşa ve torunları)

"İki lider, Libya'nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılıklarını vurgulamışlardır. Libyalılar arasında mümkün olan en geniş mutabakat temelinde serbest, adil ve muteber seçimlerin düzenlenmesinin önemini vurgulamış ve BM himayesinde yürütülen Libya liderliğindeki ve Libya sahipliğindeki siyasi sürece desteklerini yinelemişlerdir. "

Türkiye-Rusya Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin müteakip toplantısının Türkiye’de gerçekleşeceği de açıklamadaki bir diğer bilgi oldu.

Rus basınına göre Türkiye Ruble ile ödeme yapacak Rus basınının görüşmenin ardından yayınladığı haberlere göre Türkiye Rusya'ya, satın aldığı gaz için Rus Rublesi'yle ödeme yapmayı kabul etti.

RIA Novosti'nin aktardığına göre Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak iki ülkenin kendi para birimleriyle ticaret yapma üzerinde uzlaştığını, buna Türkiye'nin Ruble ile yapacağı gaz ödemesiyle başlanacağını söyledi:

"Bu iki ülkenin ilişkisinde yeni bir aşama. Finansal ve parasal ilişkilerimizi geliştirmek gibi yeni fırsatlar sunuyor."

İki liderin gündeminde Ukrayna'da devam eden işgal ve tahıl koridoru anlaşması ve Rusya'nın karşı olduğu Türkiye'nin olası Suriye operasyonu vardı.

Akkuyu'da devam eden nükleer santral projesi de dahil iki ülke arasındaki enerji işbirliği de liderlerin gündeminde yer alıyor.

Görüşmenin Türkiye-Rusya ilişkilerinde çok farklı bir sayfayı da açacağını vurgulayan Erdoğan, "Suriye'deki gelişmeleri bu vesileyle özellikle ele almamız inanıyorum ki bölgeye ayrıca rahatlama getirecektir. Terörle mücadelede dayanışmamız büyük önem arz ediyor ve bu konuyla ilgili olarak da atacağımız adımlar, yapacağımız görüşmelerle inanıyorum ki bir güç kazanacaktır" dedi.

ELBETTEKİ DOSLUKLAR FAYDALI   İDİ,ANCAK...

Dünyanın bu görüşmeyi yakından takip ettiğini belirten Erdoğan, "Bizim de yapacağımız bu görüşmelerden sonra da bunlara verilecek olan cevaplar onları belli istikamette yönlendirecektir" diye konuştu.

Görüşmelerde Akkuyu Nükleer Santrali’nin de masada olduğunu kaydeden Erdoğan şöyle devam etti:

"Akkuyu'nun belirlenen zamanda bitirilmesi çok çok büyük önem arz ediyor. Zira Türkiye'nin enerji temininde yüzde 10 enerji potansiyelini Akkuyu EPutinnerji Santrali halledecek ve bu konuyla ilgili olarak da etraflıca bir görüşme yapmamızın faydalı olacağına inanıyorum. Ben de bugün böyle bir fırsatı bulduğumuz için memnuniyetimi özellikle ifade etmek istiyorum."

İki lider son olarak 19 Temmuz'da İran'ın başkenti Tahran'da görüşmüştü.

  HABER,DÜNYA MEDYASI'NDA...

Avrupa, Rusya'dan kesintisiz doğal gaz akışı dolayısıyla Türkiye'ye minnettar olmalıdır" (...)

KONU SOÇİ OLUNCA BUNLARI AKTARMADAN DURAMADIK.

RUSYA,SOÇİ GİBİ,ABAZYA'NİN BİR KISMINI DE,KRIM GİBİ İŞGAL ETMİŞTİR.

Mehmet Ali Yeniyurt/7.8.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın