Size güvenmiyoruz.

Size güvenmiyoruz.

 Eyalet Hükûmeti’ne bayrak açarak, “Size güvenmiyoruz”

Eyalet Hükûmeti'ne güvenmiyoruz

Hanau'daki terör saldı rısın da yakınlarını kaybeden aileler, bağım sız bir araştır ma komisyonu kurulmasını istedi. Aileler,Hessen Eyalet Hükûmeti’ne bayrak açarak, “Size güven miyoruz” mesajı

UZMANLARDAN OLUŞMALI
Almanya'nın Hanau kentinde 19 Şubat 2020'de yapılan terör saldırısını aydınlatmak için kurulması istenen komisyonda uzman isimlerin yer alması talep edildi. Aileler, basın açıklaması yaparak, "Komisyon terör saldırısını eyalet hükümetinden bağımsız olarak incelemeli. Komisyon kriminoloji, ceza hukuku ve kamu hukuku ile ilgilenenler, avukatlar, savcılar ve eski hakimlerden oluşmalı" dedi.

OLAYLARA AÇIKLIK GETİRİN
Aileler, komisyonda Hessen Eyaleti dışından gelen siyasilerin de yer alabileceğini bildirdi. Kurban aileleri, terörist Tobias Rathjen'in silah ruhsatının uzatılması konusu, resmi daireler arasındaki iletişim kopukluğu, olay gecesinde yaşananlar, ilkyardım ekibinin müdahalesi, kurban ailelerine karşı olay gecesi olan tavırlar, ihmaller konusuna açıklık getirilmesini istedi.


CEVAP İSTİYORLAR
OLAYDA yakınlarını kaybeden aileler adına açıklama yapan Armin Kurtoviç, "Acil çıkış kapısının kapalı tutulmasının nedenleri ve otopsi yapılmasına izin verilmesi gibi konulara yanıt arıyoruz. Hessen Eyaleti'nden tatmin eden cevaplar alamadık. Hessen Başbakanı Volker Bouffier ve İçişleri Bakanı Peter Beuth'un tutumu kabul edilemez" dedi.

"İZİN VERMEYECEĞİZ"
Kurtoviç, Bouffier ve Beuth'un yaptıklarının aydınlatma değil, daha çok gizleme çabası olduğunu belirtti. Armin Kurtoviç, "NSU olayında da olduğu gibi yine Hessen Eyaleti'nde bir şeyler sümenaltı edilmek isteniyor. Ancak bu kez izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Kurtoviç'in ölen oğlu Hamza sarışın ve mavi gözlü olmasına rağmen otopside "doğulu, güney ülkeleri görünümlü" olarak tarif edildi.

ÖTE YANDA

Maalesef,faşizm bitmedi

Hanau'da terör kurbanlarına yönelik saldırı sürüyor. Irkçılar, anma noktasını tahrip etti, bir blog yazarı kurbanlara hakaret eden video yayınladı.

Hanau’da faşizm bitmediAlmanya'nın Hanau şehrinde 19 Şubat 2020 günü ırkçı terör saldırı sın da yaşamını yitiren 4'ü Türk, 9 genç için kentte oluşturulan anma noktası tahrip edildi.

Hanau Belediye Başkanı Claus Kaminsky, kimliği belirsiz kişi veya kişilerin kurbanların anısına saygısızlık ettiğini, meydandaki kamera görüntülerinin incelemeye alındığını ve yakında failin ortaya çıkarılacağından emin olduğunu ifade etti.
IRK SAVAŞINA KALKIŞMIŞ
KAMİNSKY, öte yandan internette Hanau kurbanlarına hakaret içeren video hakkında da suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Videonun blog yazarı Nikolai Nerling tarafından yayınladığını belirten Kaminsky, ırkçı yazarın kurbanlara hakaret ve alay ettiğini, onları suçlu olarak karaladığını söyledi.

Kaminsky, "Videoda ırk savaşı propagandası yapıldı"şeklinde yorum yaptı.

Haber;İsmail Erel.Derleyen;YeniyurtHaber.12.03.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın