Senegalli genci öldüren polise tepkiler

Senegalli genci öldüren polise tepkiler

6 atışla müdahalenin nedeni neydi?

SENEGALLİ GENCİ ÖLDÜREN POLİSE TEPKİLER YAŞIYOR. Senegalli genci öldüren polise tepkiler çığ gibi büyüyor: 6 atışla müdahalenin nedeni neydi

Almanya'nın Dortmund şehrinde Senegalli bir gencin polis tarafından gerçekleştirilen bir operasyonda vurularak öldürülmesinin ardından olayla ilgili soruşturma sürerken Almanya çapında eleştiriler de arttı.

ALLAH'IN YARATTIĞI KUL ZENCİ DİYE (yHy)

DORTMUND'da geçen pazartesi günü ruh sağlığı bozuk olduğu anlaşılan 16 yaşındaki Senegalli Mouhamed D. kaldığı gençlik yurdunun bahçesine elinde bıçakla çıkarak tuhaf hareketler yapmaya başladı. Yurt görevlilerinin "İntihar edebilir, kendine zarar verebilir" diyerek polisi araması sonucu, olay yerine 11 kişilik polis ekibi geldi.

Biber gazı ve şok cihazlarıyla yapılan müdahale etkili olmayınca genç bıçakla polislere saldırdı. 29 yaşındaki bir polis memurunun elindeki otomatik silahla ateş açması sonucu 5 kurşunun isabet ettiği Senegalli Mouhamed D. ağır yaralandı ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

BİBER GAZI VE ŞOKLAYICILAR YETERSİZ Mİ?
Olaydan sonra Almanya çapında yoğun eleştiriler başladı. Kriminolog Prof. Thomas Feltes dpa'ya verdiği demeçte, "Orada neden otomatik silah (MP5) kullanıldığını anlamak mümkün değil" dedi.

Feltes, "Otomatik silahlar, akıl sağlığı sorunları olan gençlere karşı değil, öncelikle çıldırı halinde silahla etrafa saldıranları etkisiz hale getirmek için kullanılır. 11 polis memurunun otomatik silahlarla savaşa gider gibi özellikle de Almanca bilmeyen bir genç için oraya gitmesi anlaşılır gibi değil. Bu tür operasyonlarda bir psikolog veya psikiyatrist her zaman orada olmalıdır" sözleriyle operasyona ilişkin önemli noktalara değindi.

Hülya Sancak / Düsseldorf / 11.8.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın