Sağlık sisteminde

Sağlık sisteminde

Sağlık sisteminde korkutan ırkçılık

DOKTORLARA KARŞI YAPILAN IRKÇILIKSağlık sisteminde korkutan ırkçılık

Almanya'da sağlık hizmetlerinde ırkçılık araştırması yapıldı: Her 4 kişiden biri, sağlık merkezlerinde ırkçı muameleyle karşılaşıyor. En büyük mağdurlar başörtülüler

Federal Ayrımcılıkla Mücadele Dairesi'nin verilerine göre ayrımcılıkla karşılaşılan alanların sağlık ve bakım olduğu belirtildi. Alman Entegrasyon ve Göç Araştırmaları Merkezi (DeZIM) 6 bin göçmenle yaptığı araştırmayı yayınladı. Araştırmada Almanya'da ten rengi, ırkı, menşei farklı göçmenlerin doktora gittikleri zaman farklı muamele gördükleri ortaya çıktı. Başörtülüler de ayrımcılıktan nasibini alıyor.


Afganistanlı Dr. Nabard Faiz, sırf başörtülü oldukları için röntgeni çekilmek istenmeyen başörtülü kadınlarla karşılaştığını anlattı.

"CİDDİ BİR SORUN"

Araştırmaya katılanların üçte ikisi, doktorların sağlık sorunlarını ciddiye almamalarından şikayetçi oldu. Aynı ankete katılan Asistan Doktor Nabard Faiz, başka uzman doktorların kendisine Afrika kökenli hastalar için her şeyi fazlaca abarttıklarını belirterek, onlar için orta dereceli ağrı kesici yazmasını söylediğini açıkladı. Faiz, "Sağlık alanında ırkçılık ciddi bir sorun" diye konuştu.


Alman Entegrasyon ve Göç Araştırmaları Merkezi'nden Cihan Sinanoğlu, sağlık sisteminde bir ırkçılık sorunu olduğunu söyledi. (Fotoğraf: DeZIM)

RÖNTGEN ÇEKMEK İSTEMEDİLER

Doktor Nabard Faiz, "Eğitimim sırasında başörtülü bir hastayı muayene etmeden eve göndermek isteyen doktorlarla karşılaştım. Uzman doktora benim talebim üzerine başörtülü kadının röntgenini çektik. Röntgende kadının birkaç kırığı olduğu ve ameliyat edilmesi gerektiği ortaya çıktı" dedi. DeZIM'den Cihan Sinanoğlu, sağlık sisteminde ırkçılık sorunu olduğunu belirterek, "Bu alanda çok az şey biliyoruz" dedi.

TERCÜMAN İSTENDİ 'TEN RENGİNE YABANCIYIM'
Raporda Raphne isimli bir göçmen kökenli hasta yaşadığı kötü tecrübeleri anlattı. Bir defasında muayeneye gittiğinde doktorun kendisine kötü davrandığını anlatan Raphne, yaşadıklarını anlattı: Doktor ten rengimle ilgili hiçbir deneyimi olmadığını söyledi. Ben de kendisine "Tıp okundunuz ve bu eğitim herkes için aynı. Ben de sizin alanınızın bir parçasıyım ve bu sizin sorumluluğunuz" dedim.

Cengiz Parlayan/9.11.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın