Rus patrikten ses geldi

Rus patrikten ses geldi

PATRİK KİRİLL; 

OSMANLI İMPARATORLUĞU'NDA HİÇ KİMSE HRİSTİYAN AZINLIKLARI YOK ETMEDİ.

Akılselim açıklama...Patrik Kirill: Osmanlı İmparatorluğu’nda hiç kimse Hristiyan azınlıkları yok etmedi

RUSYA ORTODOKS KİLİSESİ PATRİĞİ KİRİLL,OSMANLI İMPARATORLUĞU'NDA HİÇ KİMSENİN HRİSTİYAN AZINLIKLARI YOK ETMEDİĞİNİ, DİNİ TOPLULUKLARIN ARASINDA BİR İLİŞKİ KUMPASININ BULUNDUĞUNU BELİRTTİ.

Rus devlet kanalı Rossiya 24'e davetli olan Kirill, Osmanlı İmparatorluğu’nda hiç kimsenin Hristiyan azınlıkları yok etmediğini, dini toplulukların arasında bir ilişki kumpasının bulunduğunu ifade etti. Patrik Kirill, “Misalin, Osmanlı İmparatorluğu'nu ele alalım, evet, Hristiyan azınlıklar vardı fakat hiç kimse onları yok etmedi. O zamanki dini topluluklar arasında bir ilişki, kurulmuş bir etkileşim kumpası vardı, insanlar yaşıyordu, imanlarını yerine getiriyordu, patrikhane vardı, kilise vardı” diye konuştu.

Ermenistan'da her 24 Nisan'da 1915 hadiseleri anma faallikleri düzenleniyor.

DAHA ÖNCE

Rus Ortodoks Kilisesi "soykırım" için ne demişti?

Rus Ortodoks Kilisesi ‘soykırım’ için ne demişti?

2016 senesinde Rus devlet kanalı Rossiya 24’e konuk olan Patrik Kirill“Osmanlı İmparatorluğu bünyesindeki Hristiyan azınlıkların yok edilmediğini” söyleyerek, dini topluluklar içinde bir tür toplumsal düzeninin varlığına işaret etmişti.

Patrik Kirill'in sözleri, Suriye ve Irak merkez olmak suretiyle bugün Ortadoğu’da sayıca azalan Hıristiyan topluluklarının maruz kalmış olduğu baskıların tartışıldığı bir ortamda gelmişti. Kirill konuşmasında, “İslam dünyasında daha ilkin bugün yaşanmış olan vakalara benzer bir şey olmadı” demiş ve eklemişti, “Mesela, Osmanlı İmparatorluğu’nu ele alalım. Evet, orada da Hristiyan azınlıklar vardı sadece yok edilmediler…”

ERMENİSTAN'DAN YOĞUN TEPKİ

Kirill’in sözleri o dönem Ermenistan'da yoğun tepkiyle karşılanmıştı. Ermeni Devrimci Federasyonu‘ndan (Dashnaktsutyun) Giro Manoyan, Patrik’in sözlerini “kabul edilemez” olarak nitelendirmişti. Manoyan, Ermenistan hükümeti ve Ermeni Apostolik Kilisesi'ni, Kirill'in açıklamalarına resmen tepki vermeye çağrı etmişti.

İŞTE ERMENİ VAHŞETİ!(Arşif;yHy)

Kilise sözcüsü Rahip Vahram Melikian ise, Patrik II. Karekin‘in Eçmiadzin'deki ofisinin Rus Kilisesi'nden bir izahat beklediğini ve bu amaçla Moskova Patrikhanesi ile temasa geçtiğini söylemişti.

USA BAŞKANI BİDEN'DEN SONRA,AÇIKLAMALAR GELMEYE DEVAM EDİYOR.

Sputnik /Basından seçtiklerimiz.YeniyurtHaber.25.04.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın