Rize Valisinden Davetiye

Rize  Valisinden Davetiye

Rize,Hemşin Yaylaları,Sizleri Bekler

Vali Çeber'den,Rize Yaylalarına Davet     

Rize Valisi Kemal Çeber,herkesi pandemiden uzak Rize'nin tabiat harikası yaylalarına davet etti.

RİZE,HEMŞİN YAYLALARI.GÖRMEYE DEĞER YERLER.

*SIE WEIß,WAS SIE  WILL !

*O,NE İSTEDİĞİNİ BİLİYOR.

Rize Valisi Kemal Çeber, ailesi ile birlikte hafta sonu Rize’nin muhteşem tabiatı içerisinde yer alan; Zilkale, Palovit Şelalesi,Gito Yaylası ve Badara Yaylasını gezerek incelemelerde bulundu.

*SEHEN WURDIGE PARADIESE

VALİ,BİR HEYET İLE YAYLALARI GEZDI,DENETLEDİ.

BU UZAK YERLERDE,BİZE yayla5-016.jpgGÖRE,MASKEYE LÜZÜM YOKTU! (yhy)

Vali Çeber, ziyaret ve incelemelere ilişkin yaptığı açıklamada, pandemi sürecinde de kurallara uygun olarak Rize'nin güzelliklerinin gezilebileceğini ifade ederek; Çamlıhemşin‘den sonra Ayder’e değil Zilkale ya devam ettiğinizde yine birçok güzel yer ve yayla ziyaret etme imkânınız vardır. Bu güzergahı kullanarak aynı gün içerisinde Zilkale, Palovit Şelalesi, Gito yaylası ve Badara yaylasını gezebilirisiniz.  Fotoğraflara da yansıdığı gibi, Türkiye'nin sadece kale olma vasfı ile en çok ziyaret edilen kalesi Zilkale gezilip, tarihin en ihtişamlı kalelerinden birini en muhteşem doğa içerisinde görebilir ve hem tarihin hem doğanın tadını çıkarırsınız. Güzergah boyu devam ettiğinizde Palovit Şelalesi’ne uğrarsınız. Yüzünüze vuran su damlacıkları ile serinler, suyun sesiyle rahatlar, ruhunuzu dinlendirir ve muhteşem doğayı izlersiniz. Ha giderken açsanız Zilkale etrafındaki tesislerde en güzel mıhlamalardan yiyebilirsiniz. Sonra bir çok güzergahtan birisi olan Gito, Badara yaylaları tarafına gider, vücudunuzu, ruhunuzu beyninizi dinlendirir, rahatlatır, günlerin yorgunluğundan arındırır ve muhteşem Rize coğrafyasının bir byayla3-021.jpgölümünü izlersiniz. Gito yaylasında güzel ev pansiyonlarımız da dinlenir, örneğin Ali’nin Gito Konağına uğrar, salıncakta sallanır, tulum dinler, şarkı söyler ve çayınızı muhteşem manzarada yudumlarsınız. Son olarak Gito yaylasında yürüyüş yapar ve Badara yaylasına geçersiniz. Küçük göl kenarında fotoğraf çekilir, Fatma ablada patates, kuru fasulye, laz böreği, karalahana sarması ya da ne istiyorsanız onu yersiniz ve fiyat listesi astığı için teşekkür edersiniz. Kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. Bu arada yaylalarda inekler köpekler ördekler gibi hayvan dostlarımızla oyunlar oynarsınız. Bulursanız bizim gibi ellerinizle Böğürtlen, Likapa toplar ve yersiniz. Bu keyfi sürebilmek için Vali olmanıza da gerek yoktur. Tecrübeyle sabittir, çünkü ben de gezerken ailemle sivil olarak maskemle gezdim ancak ayrılırken soran olunca kendimi tanıttım. Karadeniz insanının misafirperverliği gönlünün ve sofrasının genişliği hoş sohbeti güler yüzü herkese açıktır. Ama Pandemi döneminde olduğumuz için insanlarla beraberken maskenizi mutlaka takar, sosyal mesafe ve hijyene dikkat edersiniz. Özetle her metre karesi birbirinden güzel olan Rize coğrafyyayla2-027.jpgasında bir gününüzü de bu güzergahta geçirebilir, hayatınızın en güzel günlerinden birini yaşayabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.

 RİZE BEZİNDEN GÖMLEK GİYMİŞTİ.

*TULUM HAVASI EŞLİĞİNDE,MUĞLEME YEDİLER.

* * *

yayla1-029.jpg

SÖZ KONUSU MEMLEKET OLUNCA...

SAYFAMIZA ALDIK,SİZİ DE BU TABİAT GÜZELLİKLERİNE DAVET EDERİZ.

TIROVİT,ONUN ÜSTÜ BAŞ YAYLA,DAĞIN ARKASINDA DA(HOROZUN BOĞAZIN DAN GEÇİNCE),PALOVİT,HAPIVONAK,YAYLALARI YER ALIR.

*GİTMİŞKEN,ELEVİT'IN ÜSTÜ TRİVOT(profil resim) YAY LASINI UNUTMAYINIZ.

*ADINA,HİKÂYE,ROMAN,MANI,TÜRKÜLE YAKILAN BELDE...

"Akar Hemşin deresi,Çat düzüne göl olur/buyüğü evlenince,küçüğüne yol olur",işte,(Anamın sık sık söylediği türkülerden) bir tanesı.(yhy)

* * * 

Kaynak;Pazar53,Sitesinden.21.09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın