Raflar boşaldı

Raflar boşaldı

Avrupa’da yağ ve un bulunamıyor raflar boşaldı

AVRUPA'DA RAFLAR BOŞALDIAvrupa’da yağ ve un bulunamıyor raflar boşaldı

(Almanya'da böyle bir sıkıntı yok)

Savaş, Avrupa'da gıda krizine neden oldu. Marketlerde ayçiçek yağı, un bulmak neredeyse imkânsız. Fırsatçılar internette yağın litresini 8.5 eurodan satmaya başladı.

Başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerinde Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle raflar boşaldı. Haftasonu, marketlere gidenler, ne ayçiçek yağı bulabildi ne de un. Koronanın başlarında yaşanan alışveriş paniği yine kendini gösterince fırsatçılar da türedi. Kriz öncesi yağ stoklayan fırsatçılar, internette bir litre ayçiçek yağını 8.5 eurodan satmaya başladı.

ALTERNATİFE YÖNELİYORLAR
Ayçiçek yağı bulamayanlar kolza yağı (Rapsöl) ile zeytinyağına yöneldi. Bu yağların da fiyatları iki katına çıktı. 2021'de bir euronun altında satılan kolza yağının yeni fiyatı 1.79 euro oldu. Ayçiçek yağındaki kriz un ve makarnaya da yansıdı. Marketlerde un da bulunmuyor. Elinde un olan marketler, satışa sınırlama getirdi. İlk paket 0.39 cente satılırken, market 2 paket alandan 2 euro talep ediyor.
PANİK BU HAFTA DA SÜRECEK
Almanya Yağlı Tohum İşleme Endüstrisi Birliği (OVID) Genel Müdürü Gerhard Brankatschk, en önemli ayçiçeği yağı tedarikçisi olan Ukrayna'dan ürün tedarik edilemediğini, yakında kıtlık yaşanabileceği konusunda uyarıda bulundu. İnsanlar panik ile marketlere hücum edince, stoktaki mallar tükendi. Bugün marketlerde sabahın erken saatlerinde yağ, un almak için uzun kuyruk oluşması bekleniyor.
BELÇİKA'DA DA SATIŞA SINIRLAMA

Belçika'da faaliyet gösteren market zincirlerinden Colruyt, un ve yağ satışına sınırlama getirdi. Colruyt, talepte aşırı yükseliş olduğu gerekçesiyle, müşterilerinin en fazla 2 litre sıvı yağ ve 2 kilogram un alabileceğini duyurdu. Diğer Avrupa ülkelerinde de aynı uygulamaya bu hafta içerisinde geçilmesi bekleniyor. En büyük temenni ise savaşın bir an önce sona ermesi olurken, tüketiciler kolza yağı ile ceviz yağına yönlendiriliyor.

ALMANYA'DA RAFLAR DOLU,ALMANYA,MÜNİH'E GELİNİZ!.(yHy)

Fatih Yılmaz.Metehan Yeniyurt.21.3.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın