Polis Şikâyet Makamı

Polis  Şikâyet Makamı

Polisi şikayet makamı yok

POLİS ŞİDDETİ BİTMİYOR!Polisi şikayet makamı yok

Irkçılığın kol gezdiği,polis şiddetlerinin üzerine gidilmediği Almanya'da, polis şiddetinin sadece, yine polis bünyesindeki merkezlere şikâyet edilebildiği ortaya çıktı.

9 EYALETTE DURUM KÖTÜ
ALMANYA'da yapılan bir araştırma, polisi şikâyet edebilmenin imkânsızlığını trajikomik şekilde gözler önüne serdi. Araştırmada, ülke genelinde sadece 7 eyalette bağımsız polis şikâyet büroları olduğu ortaya çıktı. Göç Konseyi'nin Göç Araştırmacıları Derneği'ne bağlı Uyum Medya Hizmeti tarafından yapılan araştırmaya göre sadece, Baden Württemberg, Mecklenburg Vorpommern, Berlin, Bremen, Rheinland Pfalz ve Schleswig Holstein'da bağımsız şikâyet büroları bulunuyor.
SAVCILAR POLİSE DOKUNAMIYOR
BU eyaletlerde polise dönük şikâyetler, bağımsız kurumlar tarafından değerlendiriliyor.

Diğer eyaletlerde ise polis ancak yine polise şikâyet edilebiliyor. Hessen ve Kuzey Ren Vestfalya, bağımsız merkez kurma aşamasında olduğunu bildirdi. Alman Hükümeti'nin Federal Polis şikâyetleri için bağımsız bir müsteşarlık oluşturmak istediği öğrenildi. Almanya'da polisin karıştığı suçlar veya polis şiddeti genelde savcıların koruma zırhı sayesinde cezalandırılmıyor. 

Cengiz Parlayan/27.9.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın