Pazarcı Fevzi

Pazarcı Fevzi

Pazarcılıkla ticarete başladı, kamyonla köy köy dolaşıp Türklere özledikleri lezzetleri ulaştırdı.

Kamyonla dolaşarak;

Pazarcı Fevzi Alman devi olduPazarcı Fevzi Alman devi oldu

Pazarcılıkla ticarete başladı, kamyonla köy köy dolaşıp Türklere özledikleri lezzetleri ulaştırdı.

Balıkesirli Fevzi Erdemli, şimdi Avrupa'nın en büyük Türk marketinin sahibi.

Almanya'ya beş yaşında aile birleşimi ile gelen ve küçük yaşta Alman marketinde çalıştıktan sonra pazarcılık yapan Balıkesirli Fevzi Erdemli, şimdi Avrupa'nın en büyük Türk süpermarketinin sahibi oldu. Pazarcılığa 1987'de başladığını ifade eden Erdemli, "1989'da 80 metrekarelik bakkal dükkânı açtım. Bir kamyon aldım ve şehirleri köy köy dolaşıp Türk ürün,mallarını sattım" diye konuştu.

EN BÜYÜK HAYALİMDİ.KÜÇÜK BİR BAKKALDIM
MÜNSTER ve Dortmund şehirlerinin her köyünü bildiğini ifade eden Erdemli, "Küçük bakkalım Bergkamen'de markete dönüştü. 2004'te Hamm'da ikinci şube, 10 yıl sonra da Hamm'da 3. marketimi açtım. En büyük hayalim Dortmund'da büyük süpermarket açmak, insanlara alışverişi yaşatmaktı. 2500 metrekare alana sahip, 13 bin çeşidi barındıran, 76 çalışan ile hizmet veren dev marketi açtık" dedi.


TÜRKLERİN GURURU OLDU.
HEP farklı bir markete sahip olmanın hayalini kurduğunu anlatan Erdemli şöyle konuştu; "Şükürler olsun bunu başardım. İnsanlar, Alman süpermarketlerinden daha büyük bir Türk süpermarkete girdiklerinde yüzleri gülüyor. Gururlanıyorlar. Yıllarca hasretini çektikleri ürünleri, karşılarında onlarca marka altında görünce şaşırıyorlar. Günlük 40 çeşit taze balığı başka yerde de bulamıyorlar."

BAŞARILAR TESADUF DEĞİLDİ.

Haber;Cengiz Parlayan.Dortmund.24.02.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın