Özgürlüğe...

Özgürlüğe...

Özgürlüğe kara perde

ÖZGÜRLÜĞE KARA PERDE ÇEKİLDİ

Özgürlüğe kara perde

Almanya'da, İslâmiyete hakaret eden yapıtlar "sanat özgürlüğü" diye ayakta alkışlanıyor. İsrail'e en küçük eleştiriye ise tahammül yok. Dünyanın en büyük sanat etkinliği, "İsrail düşmanlığı yapılıyor" denilerek çöpe atıldı.

MOSSAD  İSRAİL'NİN GİZLİ AJANIDIR

Almanya'da, dünyanın en büyük sanat etkinliği Documenta, bir karikatürde yer alan MOSSAD yazısı yüzünden uluslararası krizle bitti. Bir karikatürdeki MOSSAD ibaresi yüzünden kıyamet koptu, etkinlik linç edildi. 


Sergiyi Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier açtı. Sergideki küçük bir eleştirinin kıyamet koparacağı tahmin edilmiyordu

Uluslararası alandaki sergide yer alan eserlerde, büyük devletlerin dünya halklarına uyguladığı baskılara yer veriliyordu.
Bir eserde, ABD, Rusya, İngiltere'yle birlikte İsrail gizli servisi Mossad da karikatürize edildi. Ancak bir eleştirmen,
"Mossad ajanının maskesi domuza benzetilmiş" deyince kıyamet koptu
Hemen lobi devreye girdi, "İsrail ile dayanışma" adı altında gösteri düzenlendi, sanat eserinin kaldırılması için insanlar sergi alanına yürüdü.


Basın ve siyasiler, "Sanat özgürlüğü hakaret özgürlüğü değildir" diyerek, önce sadece ilgili eserin üstünü kapattırdılar.
Baskılar büyüdükçe büyüdü, Documenta sergisi yönetimi, sanat eserini tamamen kara perde ile kapatmak zorunda kaldı.
Ancak,bu da yetmedi. Bir süre sonra eser, insanların şaşkın bakışları arasında, yerinden tamamen söküldü.
Documenta sanat sergisinin en önemli eseri gözüyle bakılan eser, söküldükten sonra bir paçavra gibi yere atıldı.
Eseri söktükten sonra bile sanat özgürlüğünü ve eseri savunan Documenta Forum Başkanı lince uğradı ve istifa etmek zorunda kaldı.

Franfurt/München/YeniyurtHaber.25/6/2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın