Ötzi dediler Ökkeş çıktı

Ötzi dediler Ökkeş çıktı

Avusturya ile İtalya sınırındaki Alp Dağları'nda 1991 yılında

ALP DAĞLARIN'DA BİR TÜRKÖtzi dediler Ökkeş çıktı

Alp Dağları'nda 32 yıl önce bulunan ve adına Ötzi denilen taş devri insanının, Avusturyalı değil Türk olabileceği ortaya çıktı. Bilim insanları, "Genleri Anadolu"dan dedi.

GENİ ANADOLU'YU İŞARET ETTİ
Avusturya ile İtalya sınırındaki Alp Dağları'nda 1991 yılında bir buzulda yaklaşık 5300 yaşında olduğu tahmin edilen taş devri insanı bulundu. Yıllar süren araştırma sırasında taş devri insanının Avusturyalı olduğuna inanıldı ve adına Ötzi konuldu. Max Planck Enstitüsü'nde incelenen Ötzi'nin geninin, Anadolu'dan gelen çiftçilerle yüzde 91 uyum sağladığına işaret edildi.

AVRUPALILARLA TEMASI ÇOK AZ
Ötzi'nin atalarının soyunun 8 bin ila 9 bin yıl önce Tirol Alplerine Anadolu'dan gelen çiftçilere uzandığı belirtildi. Cell Genomics Dergisi'nde yayınlanan makalede Max Planck Enstitüsü'nde incelenen Ötzi'nin geninin sadece yüzde 9'unun Avrupa genine ait olduğu kaydedildi. Araştırmacılar, Ötzi'nin Alplerde nispeten izole bir hayat sürdüğünü, Avrupalılarla çok az bir teması olduğunu açıkladı.

GÖZ VE TEN RENGİ KOYU
Enstitü Direkötörü Johannes Krause, "Ötzi'nin geninde Doğu Avrupa bozkır çobanlarına dair herhangi bir iz bulunamamasına çok şaşırdık. Ötzi'nin avcı-toplayıcı genlerinin oranı çok düşük seviyede" dedi. Ötzi'nin genetik analizinde Güney Avrupalıların ten renginden çok daha koyu bir tene sahip olduğu da vurgulandı. Ötzi'nin koyu gözlü ve siyah saçlı olduğu da belirtildi.

Cengiz Parlayan/18.8.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın