Osmanlıyı Hatırlamak

Osmanlıyı Hatırlamak

Sokağa Osmanlı askerlerinin adı verildi

SOKAĞA OSMALI ASKERLERİNİN ADI VERİLDİ

Sokağa Osmanlı askerlerinin ismi verildi

1683 yılında Viyana kuşatma sı sırasın da Hanno ver birliklerine esir düşen, 1691 yılında vefat eden Osmanlı sipahi leri Mehmed ile Hasan'ın isimleri, mezarlarının bulunduğu sokağa verildi

İLK DEFA UYGULANDI
Hannover şehrinde ilk defa bir sokağa Türk ismi verildi. Osmanlı askerleri Mehmed ile Hasan'ın isimleri, mezarlarının bulunduğu alandan geçen bir yola verildi. 150 metre uzunluğundaki yol sadece bisiklet sürücüleri tarafından kullanılıyor. Sokak tabelası ise tören düzenlenmeden yolun başına dikildi.
VASİYET ETTİLER
Osmanlı sipahileri olan Mehmed ile Hasan, 1683 yılında Viyana kuşatması sırasında Hannover birliklerine esir düştü. Hannover Sarayı'na getirilen iki Osmanlı askeri ölünceye kadar Prens Georg Ludwig'in emrinde sarayda kaldı ve ikisi birden 1691'de vefat etti. Sarayda çok sevilen ve değer gören Osmanlı askerleri ölünce, Hannover'de toprağa verildi.

MEZARLARI HANNOVER'DE
ÖLEN Osmanlı askerleri, vasiyetleri üzerine Müslüman usullere göre Neustadt Mezarlığ'ında defnedildi. Königsworther Platz'da bulunan mezarlara, 2000 yılında Türkiye Milli Savunma Bakanlığı tarafından restore edilip, askerlerin kısa bir tarihçesini anlatan plaket konuldu. Hannover'de Mehmed "Hammet", Hasan ise "Hassan" ismiyle biliniyordu.

WOLFGANG GOETHE'DE O ZAMANLARDAN GELME TÜRK ASILI BİR ZATTI(yeniyurt)

SOHNSON'DA TÜRK ASILLI BİR İNGİLİZ...

Mehmet Uzun/15.8.2034

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın