Okulda Irkçılık

Okulda  Irkçılık

Testeki bu soru ile "Ahmet" isimli bir Türk çocuğu ile uyuşturucu taciri arasında bir bağ kurularak, algı yapılıyor.

MATEMATIK TESTİNDE İĞRENÇ IRKÇILIKMatematik testinde iğrenç ırkçılık

9. sınıf öğrencilerine sorulan soru, ırkçılığın geldiği noktayı gözler önüne serdi.

 "Ahmet'in bozuk paraya ihtiyacı olur. Uyuşturucu satıcısına 10 euro bozdurur. Eline kaç madeni para geçer?" şeklinde sorular yer aliyor!

YEŞİLLERLİ ASLAN DUYURDU
HANGİ şehirde ve hangi okulda meydana geldiği netlik kazanmayan olayı kendisi de öğretmen olan Yeşiller Partili Bahar Aslan duyurdu. 9. sınıf öğrencilerine dağıtıldığı öğrenilen matematik alıştırma testinin fotoğrafını paylaşan Aslan, "Bunu az önce gönderdiler. Okul sisteminde ırkçılıktan söz ediyorsak, göçmenlerin bu şekilde resmedildiği ödevleri de kastediyoruz" dedi.
SKANDAL SORU

ASLAN, "Ahmet'in sık sık madeni 1 ve 2 eurolara ihtiyacı oluyor. Ahmet bir uyuşturucu tacirinde 10 euro bozduruyor. Ahmet'in eline hangi madeni paradan kaç adet geçer?" sorusunu içeren teste tepki gösterdi. Aslan, "Aklında tut; Eğer öğretmen olarak ırkçılığa karşı eleştirel hareket edersen, hakkında disiplin soruşturması açılması da mümkün" ifadelerini kullandı.

ALGI YAPIYORLAR
Testeki bu soru ile "Ahmet" isimli bir Türk çocuğu ile uyuşturucu taciri arasında bir bağ kurularak, algı yapılıyor. Böylece öğrencilerde, "Ahmet'in uyuşturucu satıcılarıyla bağlantısı var" algısı oluşuyor. Öğrenciye matematik dersinde verilen testin bir ders kitabından mı olduğu yoksa bir öğretmenin mi verdiği henüz belirsizliğini koruyor.
RESMEN UTANÇ BELGESİ
Paylaşımına fazla açıklık getirmeyen Aslan'ın üzerine bir müfettiş salınmış olma ihtimali bulunuyor. Öğrencilere "test" olarak yutturulmaya çalışılan açık ırkçılığa Türk avukat Fatih Zingal da tepki gösterdi. Zingal, "Türkler uyuşturucu tacirleriyle bağlantılı olarak anılıyorsa, bu düpedüz ırkçılıktır. Bu bilinçaltına gönderilen ırkçılık söylemi, göçmenlere dönük ırkçılığı körüklüyor. Bunun bir okulda kullanılması utanç verici" dedi.

Mustafa Akbaba.27.12.2021

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın