NSU'nun kurbanları anıldı

NSU'nun kurbanları anıldı

MASS da Açıklamalarda bulundu.

20 Yıl geçti;

Unutamadık!      

NSU'nun ilk cinayetinin üzerinden 20Hepimiz sustuk yıl geçti. Cinayetleri araştırma sürecinde çok sayıda skandala imza atıldı.

 Belediye Başkanı König, “Katiller hak ettiği cezayı almadı” dedi.

KATİLLER, HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMADILAR

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren NSU adlı terör örgütünün bilinen ilk kurbanı Enver Şimşek, ölümünün 20. yılında anılırken törende Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König'den acı itiraf geldi.

König, "Olayların kusursuz çözüleceği, yardım ve yataklık edenlerin kim olduğu ve katillerin hak ettiği cezayı göreceği sözünün yerine getirilmediğini itiraf etmek zorundayız" dedi.

 *
VERİLEN BİLGİYE İNANDIK
Sunulan bilgilere inanmak zorunda kaldıkları için susmayı tercih ettiklerini ifade eden König, "Fakat korkunç cinayetler aşırı sağın nereye varabileceğini bizlere gösterdi. Cinayet ve terör. Güncel NSU 2.0, Kassel cinayeti, Halle ve Hanau saldırıları, demokrasinin düşmanlara karşı daha fazla güçlendirilmesi gerektiğini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu" diye konuştu.

KATİLİ NAZİLER ÇIKINCA SEVİNDİK

ENVER Şimşek'in oğlu Abdulkerim (33), "Babamın katilini öğrenmek 11 yıl sürdü. Babam öldürüldüğünde 13 yaşındaydım. Babamın uyuşturucu satıcısı olduğunu, sevgilisi ve başka kadından çocuğu olduğunu bile iddia ettiler. 11 yıl sonra katillerin Naziler olduğu ortaya çıkınca ne garip ki çok sevindik. Çünkü babamın masum olduğu, sadece mütevazı bir aile babası olduğu kanıtlanmış oldu" ifadelerini kullandı.

DİNMEYEN ACILAR,OKUYANLARI DA ÜZÜYORDU.

* * *

ADRESİ SADECE POLİS  BİLİYORDU

Alman ırkçıların hedefindeki isim olan avukat Seda Başay Yıldız, ırkçıların eline geçen ev adresinin sadece polisin elinde olduğunu belirterek, “Yeni adresi de buldular” dedi

 

Adresi sadece polis biliyordu

Almanya'da görülen ırkçı NSU davasının müdahil avukatlarından olan Seda Başay Yıldız, SABAH'a yaptığı açıklamada tehditlerin sürdüğünü belirtti. Aslında gizli olan ev adresinin ırkçıların eline geçmesinin ardından polisin tavsiyesiyle adresini değiştirdiğini söyleyen Seda Başay Yıldız, "Artan tehdit mektupları ve polisin tavsiyesi üzerine adresimi değiştirdim. Polis adresimi gizledi. Aracımın yeni plaka numarasını bile gizledi. Açıkçası benim her şeyimi yalnızca polis biliyordu ve o tehditleri gönderen kişi benim yeni adresimi bile öğrendi. Onu nereden ve kimden öğrendi. Bu büyük bir soru işareti. Bunu öğrenmek istiyorum" dedi. NSU'nun ilk kurbanı olan Enver Şimşek anısına düzenlenen programa katılan avukat, "Kendimi ve ailemi halen tehdit altında hissediyorum" diye konuştu. Başay Yıldız, olayın aydınlatılması yönündeki çabaları yetersiz bulduğunu belirtti.

Haber;Mustafa Akbaba. 11.09.2020

ÖTE YANDA ...

YAPTIKLARI YANLARINA KÂR KALDI!

Alman hükümeti, NSU cinayetlerinin aydınlatılması için tüm imkanların seferber edileceğini söyledi. Aradan yıllar geçti, söz tutulmadığı gibi, Zschaepe dışında hapis yatan olmadı

 

Yaptıkları yanlarına kâr kaldı

SİLAHI TEMİN EDEN SERBEST KALDI
ALMANYA'DA 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı NSU örgütüne üye olmaktan yargılanan ırkçıların neredeyse tamamı özgürlüğüne kavuştu. Cinayetlerde kullanılan silahı temin eden Neo-Nazi Carsten Schultze'nin 12 Haziran 2020'de serbest kaldığı ortaya çıktı. 11 Temmuz 2018'de verilen kararda başsanık Beate Zschaepe ömürboyu hapis cezasına mahkum edilirken, Schult- Carsten Schultze ze 3 yıl gençlik cezası almıştı.

CEZALAR YALNIZCA NAZİLERİ SEVİNDİRDİ
NSU davasında karar verildikten hemen sonra Ralf Wohlleben serbest bırakılmıştı. Holger Gerlach tutuksuz yargılanırken, bir diğer sanık Andre Eminger ise Federal Başsavcılığın 12 yıl hapis istemesine rağmen sadece 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılmış, kararı mahkeme salonunda bulunan Neo-Naziler ayakta alkışlamıştı. Eminger'in gizli servise muhbir olarak çalıştığından hareket ediliyor. Eminger de serbest kalmıştı.

MASS DA,AÇIKLAMALARDA BULUNDU

"Bizden biri kabul edilmediği için öldü"

ALMANYA Dışişleri Bakanı Heiko Maas, NSU cinayetlerinin üzerinden 20 yıl geçmesinin ardından Zeit gazetesi için bir yazı kaleme aldı. Maas yazısında, "Enver Şimşek, NSU'nun ilk kurbanıydı. O, bizden biri olarak kabul edilmediği için öldü. Çünkü 'aramızdan biri' değildi. Enver Şimşek 14 yıldır bu ülkede yaşamasına rağmen çoğumuz için 'Türk' olarak kaldı. Bu bizim büyük hatamız ve hep öyle kalacak. Ancak tıpkı diğer birçok insan gibi onun hikayesi de Almanya'ya ait" dedi.

BASINA YANSIYAN HABERLER

Franfurt.Derleyen YeniyurtHaberAjansı*11.09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın