NSU elebaşı 17 yıl sonra açıkladı

NSU elebaşı 17 yıl sonra açıkladı

NSU terör örgütü elebaşı Beate Zschaepe, BKA'ya verdiği ifadelerde polis cinayetini anlattı

NIHAYET,YINSU elebaşı 17 yıl sonra açıkladıLLAR SONRA  A ÇIKLAMA

NSU terör örgütü elebaşı Beate Zschaepe, BKA'ya verdiği ifadelerde polis cinayetini anlattı. Zschaepe, örgütle bağlantılı yeni bir ismi gündeme getirdi

Almanya'da sekizi Türk 10 kişiyi öldüren, bombalı saldırılar ve banka soygunları gerçekleştiren NSU terör örgütü elebaşı Beate Zschaepe, Federal Kriminal Daire'ye (BKA) örgütün içyapısıyla ilgili yeni detaylar verdi. Zschaepe, örgüt elebaşlarından Uwe Mundlos'un İsviçre'de bir sevgilisi olduğundan ve sıkça onun yanına gittiğinden söz etti, polis cinayetinin nedenini anlattı.
IRKÇI ÇEVREYLE BAĞLANTILI
BKA'nın geçen yıl Ağustos ve Ekim aylarında beş sorgulamada bu detayları aldığı aktarıldı. Zschaepe, ifadelerinde Mundlos'un sık sık İsviçre'deki sevgilisinin yanına gittiğini anlattı. Kadının sadece ön ismini veren Zchaepe'nin ifadesi doğrultusunda 39 yaşındaki Neo-Nazi sahnesinde aktif, 'Blood and Honour' ve 'Combat 18' adlı ırkçı örgütlerle bağı olan bir kadına ulaşıldı.
EVİNE BASKIN DÜZENLENDİ
Kadının Zürih Kantonu'ndaki evine baskın düzenlenirken, ilişkiyi inkâr ettiği belirtildi. Söz konusu kadının NSU'nun tüm eylemlerinden haberdar olabileceği ve örgüte destek sağlama ihtimalinden hareket ediliyor. Daha önce de Jan W. adlı ırkçının Mundlos ile İsviçre'ye gittiği, Jan W.'nin örgüte silah temin ettiği gündeme gelmişti. Söz konusu kadın, örgütün İsviçre bağı açısından oldukça önem kazandı.
'BARUT HEP AZALIYORDU'AZALIYORDU
ZSCHAEPE, ifadesinde NSU'nun büyük miktarda baruta sahip olduğu bilgisini de verirken, saklanma yerlerini değiştirdiklerinde patlayıcı maddeyi yanlarında götürdüklerini anlattı. Barutun giderek azaldığını fark ettiğini söyleyen Zschaepe, Böhnhardt ve Mundlos'un muhtemelen barutu kullandıklarını anlattı. Teröristler, Köln ve Nürnberg'de bombalı saldırı gerçekleştirmişti. Bu ifade bilinmeyen başka saldırı olabileceğini gündeme taşıdı.

OLAY YERİNE NSU İMZASI
SORGUDA Zschaepe, Heilbronn'da polis memuru Michele Kiesewetter'in (22) öldürülmesiyle ilgili motivasyon ve olay akışı hakkında da bilgiler verdi. Buna göre, Kiesewetter ve meslektaşı Martin A.'ya yapılan saldırı, tamamen silah temini amacını taşıdı. Böhnhardt ve Mundlos, polis silahlarına ulaşmak için cinayeti işledi. Zschaepe'ye göre, Mundlos Martin A.'yı, Böhnhardt ise Kiesewetter'i vurdu. Böhnhardt daha sonra olay yerinde bir duvara "NSU" yazdı.
'MAĞDURLARI KORUYAMADIK HERKESTEN ÖZÜR DİLİYORUM'
Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti (NRW) Başbakanı Hendrik Wüst, NSU'nun Köln'deki bombalı saldırısında mağdur olanlardan özür diledi. Wüst, "İnsanları korumak devletin en öncelikli görevidir ve bu görev Keup Caddesi'nde yerine getirilememiştir. Devlet, insanları ne fiziksel ve ruhsal zararlardan ne de yanlış suçlamalardan koruyamamıştır. Uzun süre inanılmayan ve mağdur olmalarına rağmen yanlış bir şekilde soruşturmaların hedefi olan herkesten özür diliyorum" dedi.

Saldırıyla ilgili yazı kaleme alan Wüst, NRW olarak geçmişteki hatalardan ders, gelecekte benzer olayların yaşanmaması için de önlemler aldıklarını belirtti.

ÖTE YANDA ALMAN CUMHURBAŞKANI,"BİRLİK OLALIM" DEDI  (Yeniyurt)‘Birlik olalım’

İbrahim TAŞ

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Köln Keup Caddesi'nde gerçek leşen ve 22 kişinin yaralandığı NSU çivili bomba saldırısının 20. yıl dönümünde, tüm demokratları ve ırkçılık karşıtlarını birlik olmaya çağırdı.

Steinmeier, "Motivasyonu ne olursa olsun, şiddet demokrasiyi yok eder ve bunu istemiyoruz" dedi. "Birlikte Durmak" mottosuyla gerçekleşen kültür festivaline yüzlerce kişi katıldı, birlik mesajı verdi. Öte yandan anma programı, bir bomba imha köpeğinin tepki vermesi üzerine gecikmeli başladı.

Cengiz Parlayan/10.6.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın