NRW'nin kaderi Türklerin elinde

NRW'nin kaderi Türklerin elinde

Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Almanya'nın

NRW'NİN  KADERİ TÜRKLERİN ELİNDE    NRW’nin kaderi Türklerin elinde

NRW, Almanya'nın en kalabalık eyaleti. 13 milyon seçmenin 300 bini Türk. SPD ve CDU'nun başa baş gittiği seçimde, Türklerin oyu çok önemli. Haydi sandık başına!

Türklerin de yoğun olarak yaşadığı Almanya'nın 18 milyonu aşkın nüfusu ile en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da (NRW) yaklaşık 13 milyon seçmen pazar günü Eyalet Parlamentosu'nu şekillendirmek için sandık başına gidecek. 29 partinin gireceği yarışta 199 sandalyeli meclis için 880 aday bulunuyor. Eyalette seçmenlerin 14.7'sini göçmen kökenliler oluştururken, Türk kökenli seçmen sayısı yaklaşık 300 bin.
BAŞA BAŞ MÜCADELE
Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi'nin (CDU) iktidarda olduğu eyalette seçim öncesi yapılan kamuoyu yoklamasında iki parti başa baş görünüyor. Forsa'nın araştırmasına göre CDU ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) oy oranı yüzde 30. Diğer araştırma şirketlerine göre ise son günlerde CDU yüzde 31, SPD ise yüzde 29 dolaylarında. Yeşiller'in oy oranı yüzde 18, FDP'nin yüzde 8, AfD'nin ise yüzde 6. Çöküşteki Sol Parti ise yüzde 2'de.
29 TÜRK ASILLI YARIŞTA
Seçimde Türk asıl/kökenli 29 aday da yarışıyor. SPD'den Volkan Baran, İbrahim Yetim, Serdar Yüksel ve Dilek Engin'in parlamentoya girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Yeşiller Partisi'nden aday olan Berivan Aymaz ve Melih Keser'in de parlamentoya girmesinin yüksek ihtimal olduğu belirtiliyor. Seçimde SPD'den 8, CDU'dan 1, Yeşillerden 9, Sol Parti'den ise 7 aday yarışıyor. FDP'de ise hiç Türk kökenli aday yer almıyor.

TÜRK ADAYLAR;SPD
Volkan Baran/Serdar Yüksel/İbrahim Yetim
Dilek Engin/Nesrettin Akay/Tülay Durdu
Sara Zorlu/Cüneyt Söyler
CDU/Deniz Güner
YEŞİLLER/Berivan Aymaz/Gönül Eğlence/Meral Thoms/İlayda Bostancıeri/ Melih Keser/

Ali Baş/Derya Gür Şeker/Amet Özdemir/Cim Kartal
SOL PARTİ
Attila Gümüş/Mehmet Ali Yeşil/Şeyhmus Günay/Onur Ocak
Emel Köse/Teyfik Bayram/Hasan Özer


DİĞERLERİ
Eren Koçak (Bağımsız)
Kübra Arslan (Team Tödenhöfer)
Ahmet Türe (AfD)
Renan Cengiz (Die Partei)

Cengiz Parlayan/16.5.202

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın