... Nihayet

... Nihayet

Çifte vatandaşlık ilk engeli aştı

HELE ŞÜKÜR!..Çifte vatandaşlık ilk engeli aştı

Almanya'da göçmenlerin dört gözle beklediği çifte vatandaşlık yasası, ilk engeli aştı. Kabine, çifte vatandaşlığa imkân tanıyan ve vatandaşlığa geçişi kolaylaştıran tasarıyı onayladı

KABİNE ONAYLADI
Bakanlar Kurulu dünkü oturumunda İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni Vatandaşlık Yasa Tasarısı'nı ele aldı. Kabine yasaya geçit verirken, şimdi gözler Federal Meclis'e çevrildi. Tasarı mecliste kabul edilirse, yasa yürürlüğe girecek. Böylece ülkede yaşayan göçmen kökenli insanlar bazı koşulları yerine getirmesi durumunda çifte vatandaş olabilecek.
5 YILDA VATANDAŞLIK
Yasa, artık 8 yıl yerine sadece 5 yıllık ikametin ardından vatandaşlığa imkân tanıyacak. Çok başarılı bir uyum süreci geçirenlerde süre 3 yıla inecek. Yabancıların Almanya'da dünyaya gelen çocukları ise, ebeveynlerinden birinin en az 5 yıldır Almanya'da yaşıyor olması durumunda Alman vatandaşlığını alıp çifte vatandaş olabilecek.

YAŞLILARA SINAV YAPILMAYACAK
Birinci nesil yaşlı yabancılar artık dil testine girmek zorunda kalmayacak. 1974 Haziran'dan önce Almanya'ya gelen yaşlıların kendilerini basit dilde ifade etmeleri geçerli sayılacak. Kişiler kendilerinin ve ailelerinin geçimlerini sosyal yardım almadan sağlamak zorunda. Son 2 yılda en az 20 ay çalışanlardan bu şart aranmayacak.
SABIKALILARA YOK
Yahudi düşmanlığı veya ırkçı motiflerden dolayı yargılanan insanların ise vatandaşlığa geçmesi mümkün olmayacak. Savcılıklar, vatandaşlık dairelerine Alman vatandaşlığına müracaat eden kişinin geçmişte hüküm giyip giymediğini bildirmek zorunda kalacak. Yasa ile aynı zamanda ülke nitelikli yabancı iş gücüne cazip hale getirilmek isteniyor.

BAĞLARI KOPMAYACAK
İçişleri Bakanı Nancy Faeser, "Birçok insan kendini Alman olarak hissetse de, köken ülkeleri ile bağlarını tamamen kopartmak istemiyor. Bundan böyle kimliklerinden vazgeçmek zorunda kalmayacaklar. Uzun zamandan beri gerekli olan paradigma değişikliğini gerçekleştiriyoruz ve çifte vatandaşlığa izin veriyoruz" dedi.

GELİR ŞARTI
Hükümetin Ayrımcılıkla Mücadele Sorumlusu Ferda Ataman yasayı selamladığını, ancak özellikle gelir şartının tek başına yaşayan veya engelli insanlar için önemli bir sorun teşkil ettiğini söyledi. Yeşiller Meclis Grup Başkanvekili Konstantin von Notz da tasarıyı bazı noktalarında "adaletsiz" olarak değerlendirdi ve gelir şartının gözden geçirilmesini istedi.
YASA NELERİ GETİRİYOR?
 Vatandaşlıktan çıkma koşulu kalkacak.
 İkamet süresi şartı 5 yıla düşürülecek.
 İstisnai durumlarda 3 yılda vatandaşlık verilecek.
 Yaşlılara dönük dil sınavı kalkacak.
 Ailesi 5 yıldır Almanya'da olan çocuk vatandaş olacak.

İsmail Erel/24.8.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın