Neden Türkçe Konuşuyorsunuz?

Neden Türkçe Konuşuyorsunuz?

TÜRK ÖĞRENCİNİN ANADİL ZAFERİ

KÖLN/Stuttgart/ Almanya'da ders arasında Türkçe konuşan öğrencisine ceza veren okul geri adım attı.

Baden-Württemberg eyaleti Villingen Schwenningen beldesindeki bir ilkokulda, 9 yaşındaki kız öğrenci arkadaşıyla Türkçe  konuştuğu gerekçesiyle öğretmeni tarafından cezalandırılmıştı.

Kız öğrenciden "Neden Almanca konuşuyoruz?" konulu bir yazı yazması istenmiş, aile ise bu cezayı kabul etmeyerek, okul ve eyalet Eğitim Bakanlığı hakkında şikayette bulunmuştu. Konu yargıya taşınırken, okul yönetimi, ailenin meselenin çözümü için önerdiği anlaşma teklifini kabul etti.

YAPTIKLARI KANUNSUZ
Ailenin avukatı Yalçın Tekinoğlu, ailenin kanuni yollara başvurduğunu, Eğitim Bakanlığı’nın okulun davayı kaybedeceğini anladığından ailenin anlaşma önerisini kabul ettiğini belirtti. Yalçın Tekinoğlu, yetkililere, "Ders arasında çocuk, Türkçe değil de İngilizce ya da Fransızca konuşsa cezalandırılacak mıydı?" diye sorduklarını belirterek "Ders arasında herkes doğal olarak ana dilini ya da istediği dili kullanabilir, kanunda yeri yok, bunu kimse kısıtlayamaz. Mahkeme masrafları eyalet hükümeti tarafından karşılanacak. diye konuştu. Tekinoğlu, ailenin amacının, herkesi bu tür konularda haklarını aramaya teşvik etmek olduğunu sözlerine ekledi.

YeniyurtHaber/27.10.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın