Mülteci Talebeye

Mülteci Talebeye

Göçmen öğrenciye öğretmen yok

GÖÇMEN TALEBEYE,MUALLİM YOK!Göçmen öğrenciye öğretmen yok

Almanya, öğretmen açığını kapatamıyor. Özellikle göçmen öğrencilerin yoğun olduğu okullarda dersler boş geçiyor. Böylece göçmenlerin elinden fırsat eşitliği alınıyor.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'nin (NRW) Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) Başkanı Ayla Çelik, öğretmen açığına dikkat çeken açıklamada bulundu. Göçmen nüfusunun öne çıktığı Duisburg kentinin Marxloh semtindeki bir ilkokulu ziyaret eden Çelik, okulda haftada 224 dersin boş geçtiğini öğrenince, "Çocukların ellerinden fırsat eşitliği alınıyor" dedi.

YANGINLA KARŞI KARŞIYAYIZ
NRW'DE 8 bin 47 öğretmen açığı olduğunu işaret eden Çelik, "Öğretmenler ağır iş yükü altında inliyor, zorunlu dersler iptal ediliyor, ebeveynler ise endişeli ve çaresiz. Açıkça söylemek gerekirse, durum dramatik ve daha da dramatik olacağa benziyor. Bir yangınla karşı karşıyayız. Bakanlığın önlemler alması gerekiyor. Öneriler beklentiyi karşılamıyor" şeklinde tepki gösterdi.

YOĞUN ÇABA SARF EDİLMELİ
ÇELİK, siyasetin ancak çalışma koşullarını iyileştirmesi halinde uzun vadede öğretmen açığıyla mücadele edebileceğini belirtti ve "Eyalet hükümeti, daha fazla insanın öğretmen olmaya karar vermesini sağlamalı ve öğretmenlerin işten ayrılmasını engellemek için çaba sarf etmeli, çalışma koşulları iyileştirilmeli. Müfredat da düzene sokulmalı" dedi.

Cengiz Parlayan/YeniyurtHaber/24.1.2023

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın