Mülteci/Asyl/sen yandın

Mülteci/Asyl/sen yandın

Faşitlerle mücadeleye 1 milyar Euro

MÜLTECİ/GÖÇMENSEN  YANARSIN!Göçmensen yanarsın

Almanya faşist itfaiyeci skandalı ile çalkalanıyor.

Yanan bina göçmene aitse ağırdan alan,kadın meslektaşlarına etmediğini bırakmayan itfaiyecilere tepki yağıyor

Almanya'da ırkçılığın geldiği ürkütücü boyut, bir kez daha yüzünü gösterdi. Bir kadın itfaiyecinin ifadesi sonrası,Bremen İtfaiyesi'nde yaşanan faşizm gün yüzüne çıktı. Yanan mekân veya evin göçmene ait olduğunu öğrendiklerinde ağır hareket eden, kurdukları chat grubunda ırkçı paylaşımlarda bulunan, göçmen kökenli ile eşcinsel kadın meslektaşlarına hakaret yağdıran hatta bir kadın meslektaşlarını döven itfaiyecilere tepki çığ gibi.
İĞRENÇ VE TİKSİNTİ VERİCİ
BREMEN Eyaleti İçişleri Senatörü Ulrich Maeurer," itfaiyede yaşananları iğrenç ve tiksinti verici" olarak tanımladı.

Eyalet Hükümeti'nin Kadın Temsilcisi,Bettina Wilhelm,Bremen İtfaiyesi'nde kadınların işinin kolay olmadığının uzun zamandır bilindiğini, ancak olayın korkutucu boyutunun yeni anlaşıldığını ifade etti.

Wilhelm, "Belli ki kurumsal başarısızlık ve toplum ruhunu yanlış anlama var" dedi.

CİDDİ TEMİZLİK YAPILMALI
ŞEHİRDE yaşayan Türkler, "Polis teşkilatında ırkçıların varlığını sindiremeden itfaiyede de faşistler çıktı. Yangınımıza geç gelip bizleri ölüme terk edecekler korkusu mu yaşayacağız. Ciddi temizlik yapılmalı" diye konuştu. Verdi sendikası ise yaşanan iğrençliklere ilişkin açıklamada bulunup, "Olması gereken en güçlü ifade ile kınıyoruz" mesajı verdi. Sendika, "Saflarımızda, ırkçılara, Nazilere, cinsiyetçilere ve benzer tavırlara sahip insanlara yer yok" açıklaması yaptı.

NE YAPTILAR
1) Göçmen asıllı/kökenlilerin ev, işyeri ve dairelerinde meydana gelen yangına gitmeyi geciktirdiler.
2) Oluşturdukları sohbet gruplarında,Nazileri yücelten paylaşımlar yaptılar.
3) Türkler, Müslümanlar, Yahudiler ve ten rengi siyah insanlar hakkında,ırkçı, insanlık dışı sözler paylaştılar.
4) Bir kadın meslektaşlarını dövdüler. Göçmen asıllı kadın itfaiyecileri aşağıladılar, hakaret yağdırdılar, dışladılar.
5) Gamalı haç resimleri, Adolf Hitler'in fotoğraflarını sohbet grubundan eksik etmediler. 6Ten rengi beyaz olmayan insanları aşağılayıp mültecilerin ölmesini istediler.
NELER YAPILIYOR
1) Olayların baş zanlısı olarak gösterilen 52 yaşındaki itfaiyecinin evi basıldı, telefon ve bilgisayarlarına el konulup, görevden alındı.
2) Teşkilat içerisinde yaşananların açığa çıkması için isim vermeden aranabilecek; 0421 / 361- 32422 numaralı telefon hattı kuruldu.
3) Devlet Güvenlik Dairesi soruşturma başlattı. İçişleri Senatörü, olayı aydınlatması için özel soruşturmacı atadı. 7 kişilik özel komisyon kuruldu.
4) Bütün partiler, eyalet meclisinde özel toplantı talep ettiler.

ÖTE YANDA,FAŞİTLERLE  MÜCADELEYE,BİR MİYAR EURO

Almanya'nın kanayan yarasFaşistlerle mücadeleye 1 milyar Euroı haline gelen ırkçılık, Müslüman ve Yahudi düşmanlığı ile mücadele için ciddi kaynak ayrıldı. Öngörülen rakam üç yıl için 1 milyar euro

ALMANYA,ırkçılığın önüne geçebilmek için 1 milyar euro kaynak ayırdı.

BU TEKLİF 3 YIL GEÇERLİ OLACAK

Üç yıl için geçerli olan bu para ile aşırı sağ,ırkçılık,Müslüman ve Yahudi düşmanlığıyla mücadele edilmesi amaçlanıyor.

Hükümet Sözcü Yardımcısı Martina Fietz," bu kapsamda hükümetin 89 kesin/net tedbirin yer aldığı bir mücadele listesi hazırladığını" duyurdu.
HAZIRLANAN 89 madde arasında,Yahudi ve Müslüman düşmanlığıyla ilgili yürütülen araştırmaların ve devlet kurumlarının önleyici faaliyetlerinin desteklenmesi öngörüldü. Devlet kurumlarında daha fazla göçmen asıllılarının işe alınması için kampanyalar düzenlenmesi, kamu çalışanlarının ırkçılığa karşı duyarlı olmaları için eğitilmesi de öneriler arasında. 

BASINDA ALMANYA HABERLERİ.

BU HABERLERİ ALMANYA MEDASI PEK VERMİYOR,SANSUR KOYUYOR;OLMALI

Haber;Cemil Albay.Berlin,Bremen,München*Derleyen;YeniyurtHaber.27.11.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın