Moskova'nin gövde gösterişi

Moskova'nin gövde gösterişi

Boğazlardan geçen Rus savaş gemileri

Türk askerine saldırı sonrası Rusya'dan dikkat çeken hamle!

Fırkateynlerle mesaj...Türk askerine saldırı sonrası Rusya'dan dikkat çeken hamle! Fırkateynlerle mesaj...

Amiral Makarov’un Osmanlı İntibah gemisini batıran koramiral, Amiral İvan Grigorovich’in ise 1.Dünya Savaşı'nda Karadeniz sahillerini bombalayan tümamiral olduğu ortaya çıktı...

Gökhan Karakaş,İstanbul

İdlib’deki saldırıya bütün Türkiye’den tepkiler artarken Suriye'nin Tartus Üssü’nü 18 Ocak 2017’den beri kullanarak Doğu Akdeniz’de varlığını resmen sürdüren Rusya Federasyonu,askeri yığınağını güçlendiriyor. Aynı anda 11 gemi bulun durmayı vaat eden Rusya'nın Tartus Üssü’nü 49 yıllığına bedelsiz kullanma hakkı bulunuyor. Kuzeyindeki Hmeymim Hava Üssü ile desteklenen Tartus Üssü’nde bulunan Rusya Akdeniz Görev Gücü'ne eklenmek için önceki gün Türk boğazlarını iki donanımlı fırkateyn geçti.

Rus savaş gemilerinin sahip olduğu Kalibr,Oniks ve Zirkon füze sistemlerini barındıran Amiral Stephan Makarov ve Amiral Ivan Grigorovich fırkateynlerin isimleri doğrudan bir mesaj olarak algılandı.

Kalibr,Oniks ve Zirkon füze sistemleri taşıyan uzun menzilli güdümlü füze fırktayenlerinin 2016 ve 2017 yapımı olmalarına rağmen Osmanlı ile yapılan savaşlarda başarı gösteren amirallerin isimlerini taşıdığı ortaya çıktı.

İntibah'ı batırmıştılar.

Rusya Federasyonu’nun Karadeniz filosundaki yedi fırkateynin en yenisi olan ve 2017 yılında göreve başlayan Amiral Makarov fırkateyni, 1877-1878’de yaşanan 93 Harbi’nde Osmanlı Devleti’ne karşı savaşan Koramiral Stepan Osipovich Makarov’dan ismini alıyor.

OSMANLI/TÜRK-RUS KIRIM SAVAŞI

( Bu savaşın da hikâyesi uzundu.yhy)

Osmanlı-Rus savaşının sürdüğü 14 Ocak 1878’de 28 yaşında olan Makarov, “Velikiy Knyaz Konstantin” adlı torpido botunun komutanıydı. Osmanlı gemisi İntibah'ı isabetli atışla Batum'da batıran Makarov'un adı,125 metre uzunlu ğundaki fırkateyne verildi. Koramiral Makarov ayrıca Rus-Japon savaşında da başarılı oldu, gemi zırhı delen bir mermi geliştirdi ve buz kıran gemilerinin yapımını sağladığı için Rusya’nın milli kahramanları arasında yer aldı.

Sahillerimizi bombalamışlardı.

GENELDE ORTODOKSLAR,"KONSTANTİN" ADINI KOYARLAR.KADINLARDA,KONSTANTİNA.

Aynı sınıfta fırkateyn olan Amiral Grigorovich’in ismi ise Osmanlı ile Sovyet donanmasının çarpıştığı 1. Dünya Savaşı’ndaki komutanlardan biri.

İsmi de İstanbul’dan esinlenen Tümamiral Ivan Konstantinovich Grigorovich, 1914’te başlayan Dünya Savaşı sırasında Türkiye’nin Karadeniz sahillerini bombalayan komutanlardan. Sovyet devriminden önce imparatorluğun son deniz bakanı olarak görev yapan Grigorovich’in adını taşıyan fırkateyn de Makarov gibi, Kalibr, Oniks ve Zircon füze bataryaları ve denizaltı savunması için torpido ve kovanlar barındırıyor.

Rusya'nın gövde gösterileri devam ediyor.

Basına yansıyan haberler.01.03.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın