Milletçe güçlü olmak zorundayız

Milletçe güçlü olmak zorundayız

Avrupa'da yükselişe geçen aşırı sağcı hareketlere ve söylemlere

GÜÇLÜ OLMAYA MÂHKUMÛMZ!..

Avrupa'da İslam düşmanlığı ve ırkçılık tehdidinin tırmanışa geçtiğini belirten Cumhurbaşkanı: Avrupa Türk toplumu olarak saflarımızı sıklaştırmalı, daha dinamik ve daha kucaklayıcı hareket etmeliyiz.

 

 

DAHA KAPSAYICI ÇALIŞMALAR YAPILSIN
Uluslararası Demokratlar Birliği’nin (UID) Ankara’da düzenlenen Kapasite Geliştirme ve Eğitim Çalıştayı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk diasporasına yönelik önemli mesajlar verdi.

Avrupa'da yükselişe geçen aşırı sağcı hareketlere ve söylemlere dikkat çeken Erdoğan, "Daha kapsayıcı olmalıyız. Her zaman söylüyorum, biz nerede yaşarsak yaşayalım milletçe güçlü olmak mecburiyetindeyiz" dedi.

UID'E DÜŞEN GÖREV ÖNEMLİ
"Hak verilmez, alınır şiarıyla mücadele tempomuzu biraz daha artırmalıyız” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı, sözlerine şöyle devam etti: "Sadece bizim değil Avrupalı Türklerin
yanı sıra kimliğini ve kültürünü koruma mücadelesi veren 10 milyonlarca kardeşimizin de Uluslararası Demokratlar Birliği’nden büyük beklentileri var. Avrupa’daki Türk diasporasının karşılaştığı sınama ve tehditler değiştikçe, birliğin faaliyet sahası da genişliyor."

 

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği Kapasite Geliştirme ve Eğitim Çalıştayı katılımcılarına hitap etti. İslam düşmanlığından ırkçılığa, pek çok tehdidin Avrupa’da tırmandığını dile getiren Başkan Erdoğan, “Avrupa Türk toplumu olarak saflarımızı sıklaştırmalı, her zamankinden daha dinamik, daha kuşatıcı ve kucaklayıcı bir anlayışla hareket etmeliyiz. Her zaman söylüyorum, biz nerede yaşarsak yaşayalım milletçe güçlü olmak mecburiyetindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Kapasite Geliştirme ve Eğitim Çalıştayı’nda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan’ın konuşmasından satır başları: Dört gün boyunca siyaset, bürokrasi, sivil toplum ve akademi dünyasından kıymetli isimlerle bir araya geleceksiniz. Böylece ülkemizin farklı alanlarda ulaştığı seviyeyi en yetkili isimlerden bizzat dinleme fırsatı bulacaksınız. Geleceğe dair yol haritalarının şekillendirilmesi noktasında da çalıştayınız önemli roller üstlenecektir. Kendi bünyenizde yapacağınız istişarelerin de sizlere yeni bir vizyon, ufuk ve bakış açısı kazandıracağına inanıyorum. Bizler, çalışılmalarının merkezine istişareyi yerleştirmiş bir hareketiz. Peygamber efendimizin istişare eden pişman olmaz tavsiyesini bugüne kadar hep kendimize rehber edindik. Uluslararası Demokratlar Birliğimizin bu güzel programını ortak akla verilen önemin bir sembolü olarak görüyoruz. Bu anlamlı çalıştayın bir diğer özelliği, birliğin 20’nci kuruluş yıl dönümünde gerçekleştirilmesidir. Özellikle kültürel ırkçılık, İslam düşmanlığı, ayrımcılık hatta antisemitizmle mücadelede birlik, Avrupa’da daima en öne saflarda yer aldı. Uluslararası Demokratlar Birliği, Avrupa’daki kardeşlerimizin haklarının korunması, Avrupalı Türklerin entegrasyon süreçlerinin kolaylaştırılması, genç kuşakların asimile olmadan içinde yaşadıkları topluma katılımı, siyaset, ekonomi, sivil toplum ve akademide insanlarımızın desteklenmesi gibi çok geniş bir yelpazede gerçekten kıymetli faaliyetler yürüttü, yürütüyor. Avrupa’daki Türk diasporasının karşılaştığı sınama ve tehditler değiştikçe, birliğin faaliyet sahası da genişliyor. Uluslararası Demokratlar Birliği’nin son dönemlerde kendi insanımızla birlikte kardeş topluluklara da el uzatmasını çok kıymetli buluyorum. Hak ve adalet eksenli yürüttüğü çalışmalarla 20 yılda bir marka haline dönüşen birliğimizi canıgönülden tebrik ediyorum. Sizlerin şahsında birliğe maddi manevi destek olan, emek veren, daha iyi yerlere gelmesi için ter döken her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Geride bıraktığımız 20 yılda birlik çatısı altında görev almış ama şimdi aramızda bulunmayan kardeşlerimizi de burada rahmetle yad diyorum.

MİLLETLER ARASI DEMOKRATLAR BİRLİĞ

Uluslararası Demokratlar Birliği, sene başında yaptığı kongreyle birlikte daha da güçlenmiş, gençleşmiş, dayanışmasını ev motivasyonunu artırmıştır. İç tartışmaları geride bırakan, birliğimiz demokrasi ve hukuktan sapmadan kuruluş misyonunu çok daha başarılı şekilde yerine getirecektir. Sadece bizim değil Avrupalı Türklerin yanı sıra kimliğini ve kültürünü koruma mücadelesi veren 10 milyonlarca kardeşimizin de Uluslararası Demokratlar Birliği’nden büyük beklentileri var.
İslam düşmanlığından ırkçılığa, pek çok tehdidin Avrupa’da tırmandığı bir dönemde sizlerin omuzlarınızda gerçekten ağır bir yük bulunuyor. Çalışmak, daha çok çalışmak, daha fazla gayret etmek zorundayız. Hak verilmez, alınır şiarıyla mücadele tempomuzu biraz daha artırmalıyız. Avrupa Türk toplumu olarak saflarımızı sıklaştırmalı, her zamankinden daha dinamik, daha kuşatıcı ve kucaklayıcı bir anlayışla hareket etmeliyiz. Her zaman söylüyorum, biz nerede yaşarsak yaşayalım milletçe güçlü olmak mecburiyetindeyiz.
UID Çalıştayı’nda konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zafer Sırakaya, "Sadece Almanya'da 2023 yılında İslam düşmanlığı motifiyle işlenen suç bin 464. İslamofobi kelimesi yeterli bir ifade değil. Burada net bir şekilde bir düşmanlık besleniyor. 9 Haziran’da AP seçimleri yapılacak. AB ülkelerinde çok ciddi anlamda bir Müslüman nüfus var. Müslüman nüfusunun muhakkak kendi temsilini parlamentoya aksettirebilmesi gerekiyor" dedi

Osman Sakaoğlu/6.5.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın