Millet Vekilleri Zengin

Millet Vekilleri Zengin

Milletvekilleri ek gelir zengini çıktı

ALMAN MİLLET VEKİLLERİ ZENGİN

Milletvekilleri ek gelir zeigini çıktı

Yaptıkları ek işlerden en fazla kazanç sağlayan Alman milletvekil leri belli oldu. En çok kazanan, 2.7 milyon euro aldı

CSU'LU VEKİL 2. OLDU
Federal milletvekillerinin geçen yıl konferanslar, kitaplar ve şirket yatırımları yoluyla yaklaşık 20 milyon euro kazandığı öğrenildi. En fazla ek gelire sahip vekil, 2.7 milyon euro ile Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Milletvekili Sebastian Brehm oldu. Yine CSU'lu Alexander Engelhard 1.67 milyon euroluk gelirle ikinci sırada yer aldı.

BARADARİ DE LİSTEDE
1.2 MİLYON euro ile Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) Thomas Heilmann'ın üçüncü olduğu listede, ırkçı Almanya için Alternatif (AfD) Partili Enrico Komning 841 bin euro ile 4. listedeki tek Türk kökenli milletvekili ise Sosyal Demokrat Partili (SPD) Nezahat Baradari oldu. 485 bin 16 euro ile 9. sırada yer alan Baradari, SPD'den listeye giren tek isim oldu.

ÖTE YANDA,EN ÇOK EURO AFD'E YE 

En fazla para AfD’ye akıyor

Almanya'da partilere yapılan bağışlarda en çok paranın AfD’ye verildiği ortaya çıktı. AfD’ye, 265 bin euro bağışlandı

BAĞIŞ ALIYOR
Irkçı Almanya için Alternatif Partisi (AfD), siyasi partiler içinde en çok bağış yapılan parti oldu. 2023 yılının ilk yarısında partiye toplamda 265 bin euro bağış yapıldığı öğrenilirken, muhalefetteki Hıristiyan Demokrat Parti (CDU), 216 bin euro ile ikinci sırada yer aldı.

EN AZ SPD'YE
Hükümet partilerine ise nispeten daha az yardım yapıldı. Koalisyon hükümetinin küçük ortakları Hür Demokrat Parti'ye (FDP) 206 bin 901 euro, Yeşiller'e ise 201 bin euro bağış yapıldı. Başbakan Olaf Scholz'un partisi Sosyal Demokrat Parti ise 105 bin 492 euroluk bağış ile büyük partiler arasında sonuncu oldu.

Tevfik Kara/Fatih Yılmaz/21.8.2023

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın