Mesut Yılmaz Hakka Yurudu

Mesut Yılmaz Hakka Yurudu

Çok zamandan beri tedavi görüyordu

AHMET MESUT  YILMAZ,HAKKA KAVUŞTU.

Eski başbakan ve eski Anavatan Partisi Genel Başkanı olan Mesut Yılmaz'ın sağlık durumu ile ilgili son dakika açıklamaları yakından takip ediliyor.

Bir dönem Türkiye siyasetine damga vuran isimlerin başında gelen Yılmaz uzun süredir tedavi altındaydı.

Gelen son dakika bilgisine göre Mesut Yılmaz vefat etti.

DAHA ÖNCEKİ HABERDE,"HASTAHANEYE KALDIRILDI,DURUMU AĞIR";ŞEKLİNDE HABER GEÇİLMİŞTİ.

ESKİ BAŞBAKANLARDAN MESUT YILMAZ VEFAT ETTİ!

Yaklaşık 2 aydır,Şişli Florence Nightingale Hastanesi'nde tedavi altında olan eski başbakanlardan ve Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Mesut Yılmaz vefat etti. 73 yaşında vefat eden Yılmaz, bir dönem Türkiye siyasetine damga vuran isimlerin başında geliyor.

YÜKSEK LİSANİNİ,AVUSURYA,WİYANA'DA YAPMIŞTI.

Yılmaz'ın geçen yılın Ocak ayında yaptırdığı rutin sağlık kontrolünde akciğerinde tümöre rastlanmıştı. 23 Ocak 2019'da yapılan operasyon sonucu kanserli tümör temizlenmişti.

Mayıs 2020'de bu defa beyin sapında tümör saptanan Yılmaz,gerçekleştirilen ameliyat sonrası tedavi görüyordu.

HASTALIĞI BOYUNCA,HEMŞERİSİ A.ALBAYRAK'TA YANLIZ BIRAKMAMIŞTI.

MESUT YILMAZ KİMDİR?

Ahmet Mesut Yılmaz; 6 Kasım 1947 yılında doğdu. 1991 ve 1999 yılları arasında toplam yaklaşık 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık ve çeşitli bakanlıklar yapmıştır. 1991-2002 yılları arasında ise Anavatan Partisi genel başkanlığı görevini üstlenmiştir.

1983 yılında kurulan ANAP’ın kurucu üyeleri arasında yer almıştır ve Genel Başkan yardımcılığı yapmıştır.

İlk defa 1983 Türkiye genel seçimleri'nde ANAP Rize milletvekili olarak meclise girmiştir.

1986 ve 1990 yılları arasında Turgut Özal,tarafından kurulan hükûmetlerde Dışişleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görevlendirilmiştir.

MESUT'U,"SİYASETE MERAKLIDIR",DİYE, ÖZAL'A TAVSİYE ETMİŞLERDİ.

ANAP Genel Başkanı Yıldırım Akbulut’un istifasının ardından 1991 yılında yapılan kongrede yeni genel başkan seçilerek başbakan olmuştu.

*ASLEN HEMŞİN'Lİ OLUP,AKÇAL AİLESİNDEN GELMEKTEDİR.AKÇAL'LAR,OLDUKÇA ZENGİN BİR HANE SAYILIR.

(AKÇAL AİLESİ VE İBRETLİK BİR HADİSE...

Daha sonraki yıllarda,özellikle Yassıada Mahkemeleri üzerine araştırmalar yaparken Mesut Yılmaz Bey’in amcası Yusuf İzzet Akçal'ın hayatı dikkatimi çekti. Örnek bir Rizeli, fındık çubuğu gibi dümdüz bir insandı. 

Akçal; 1939 yılında Erzincan'da, 8 şiddetinde meydana gelen 40 bin insanımızın hayatını yitirdiği, büyük deprem felaketinde Erzincan ili,Cumhuriyet Savcısı idi.

Kurtarma çalışmaları için mahkûmları cezaevine dönmeleri koşuluyla serbest bırakan Akçal, mahkûmlarla birlikte birçok can kurtardı. İnönü'yü de çok duygulandıran olaydan sonra mahkûmlar Meclis kararıyla affedildi. Bu insanı okudukça, ardından söylenenleri duydukça ilgim arttı.

Eski bakan, Yusuf İzzet Akçal'ın oğlu, eski başbakan Mesut Yılmaz'ın ise amcasının oğlu olan Erol Yılmaz Akçal, babasının hakimliği dolayısıyla bulunduğu Diyarbakır'da 1931 yılında doğdu. 1971 askeri muhtırasından sonra yaşanan ara rejim döneminde üst üste 3 kez bakanlık koltuğuna oturdu. 1971 asker muhtırasından sonra kurulan ara rejim hükümetlerinde bakanlık yaptı. 8 Oca 2016  tarihinde aramızdan ayrıldı.)

Kaynak;AHMET MESUT YILMAZ VE HATIRALAR

BAŞBAKANLIĞI ZAMANINDA,BİR ÇOK YATIRIMLAR YAPMIŞTI.

Başta,Karadeniz otobanı,Sabiha Gökçe Hava alanı,bunlardan bir kaçıydı.

Şairin dediği hatırımıza geldi."Ölüm,perde ardından bir haber;ölüm kötü olsaydı,ölürmüydü peygember."

Mehruma Alllah'tan ganı ganı rahmet,geride kalanlara baş sağlığı dileriz.

SON DASKİKA HABERİ İSE,

Mesut Yılmaz'ın cenaze töreni için trafik düzenlemesi.

İstanbul Valiliği, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz için yarın düzenlenecek cenaze töreni nedeniyle Üsküdar'da 09.00-15.00 saatleri arasında trafiğe kapatılacak yolları ve alternatif güzergahları duyurdu.(01.11.2020 )

YeniyurtHaberYorum.30.10.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın