Merkel'in Sözü..

Merkel'in Sözü..

Federal ve eyalet araştırma komisyonları kuruldu. 

BAŞBAKAN MERKEL'İN SÖZÜ  TUTMADIBaşbakan Merkel’in sözü havada kaldı

Başbakan Merkel "NSU'yu çözeceğim" diye söz vermişti.

Federal ve eyalet araştırma komisyonları kuruldu. 

Almanya, NSU'yu çözmek şöyle dursun, komisyona, NSU belgelerini böyle karartarak verdi

ŞEFFAFLIK BİR YERE KADAR
Skandal, NSU'nun işlediği beşinci cinayet olan Mehmet Turgut cinayetini araştıran Mecklenburg Vorpommern Eyaleti NSU Cinayetleri Araştırma Komisyonu'nda yeni bir boyuta ulaştı. "Cinayetleri aydınlatacağız" sözünün tutulmadığı gibi, gizli servisin skandalı örtbas etmek için hâlâ dosya kararttığı ortaya çıktı.
DOSYA VERMEDİLER
Meclis Araştırma
Komisyonu üyesi olan Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Julian Barlen, Eyalet İçişleri Bakanlığı ile gizli servisi sert dille eleştirdi. Barlen, "Bazı sorularla ilgili talep ettiğimiz dosyaları vermediler. Verdikleri birçok dosya ise tamamen karartıldı, sansürlendi" dedi ve komisyonun seçimlerden sonra da çalışmasına devam etmesini istedi.

GİZLİ SERVİS ENGELİ
SOL Parti de gizli servisi, soruşturmayı engellemekle suçlarken, ırkçı AfD Partisi bile gizli servise tepki gösterdi. AfD, "Bu, gizli servisin nasıl politize edildiğini gösteriyor" açıklamasını yaptı. Sadece partiler değil, kurbanın kardeşi Mustafa Turgut da şimdiye kadar elde edilen sonuçtan memnun değil.
"ARTIK CEVAP VERİN!"
Araştırma Komisyonu önünde ifade veren Mehmet Turgut'un kardeşi Mustafa Turgut, "Abim hiçbir suçu olmadığı halde hayattan koparıldı. Artık biz sorularımıza cevap bulmayı umuyoruz. Yani verilenden çok daha fazla cevap almak istiyoruz. Abim öldürüldüğünde henüz 12 yaşındaydım. Açık kalan soruların cevabının bir an önce verilmesini istiyoruz" diye konuştu.

YILLARCA BİTMEYEN  DAVA

İsmail Erel/İlay Sakaoğlu / 17.06.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın