Merkel'e Armağan Verildi

Merkel'e Armağan Verildi

Almanya eski Başbakanı Angela Merkel'e

ALMANYA'NIN ESKİ BAŞBAKANI ANGELİKA MERKEL'E MUHACIR ÖDÜLÜ

(BATILI ÖN YARGILI!..)

Uluslararası toplum her ödül ve yarışmada yaptığı politik yaklaşımını bu kez Nansen Mülteci Ödülü'nde sergiledi. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, bu yıl ki ödülü, eski Almanya Başbakanı Angela Merkel’e verdi. Türkiye, uzun yıllar milyonlarca  mülteciye ev sahipliği yaptığı halde henüz bu ödüle layık görülmedi.

BM'in her yıl verdiği Nansen Mülteci Ödülü, başbakan olduğu dönemde 1,2 milyon Suriyeli sığınmacının ülkeye kabul edilmesine onay verdiği için eski Almanya Başbakanı  Angela Merkel'e gitti. Ödül, Suriye savaşının başladığı 2011 yılından beri 5 milyona yakın sığınmacıyı barındırmasına rağmen bugüne kadar Türkiye'ye hiç gelmedi. Bu durum, uluslararası toplumun her alanda olduğu gibi ödül verirken de çifte standart uygulayan bir yaklaşıma sahip olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

2022 NANSEN MÜLTECİ ÖDÜLLERİ AÇIKLANDI

 ( 30 YIL ÖNCE,MÜNİH'TE  FINDIKLARIN  DÜĞÜNÜ VATDI.

BM Cenevre Ofisinin haftalık basın toplantısında konuşan Komiserlik Sözcüsü Matthew Saltmarsh, 2022 Nansen Mülteci Ödüllerinin kazananlarını açıkladı.

Saltmarsh, 2022 Nansen Mülteci Ödülü’nün, 2015 ve 2016'daki mülteci krizinde Almanya’nın kapılarını 1,2 milyon Suriyeli mülteciye açan Angela Merkel’e verileceğini bildirdi.

MAHALLI NANSEN ÖDÜLLERİ

Bölgesel Nansen Ödülleri'nde ise, Afrika ödülünün Moritanya’da 100’ün üzerinde orman yangınını söndüren mülteci Mbera Fire Brigade’e, Amerika kıtası ödülünün Kosta Rika'da 50 yılın üzerinde mültecilere hizmet veren Vincenta Gonzalez'e, Asya Pasifik ödülünün, Myanmar'da çok sayıda yerinden edilen sivile yardımda bulunan Meikswe Myanmar kuruluşuna, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ödülünün ise Irak'ta DEAŞ'ın baskılarından kaçan kadınlara tıbbi yardım sağlayan Dr. Nagham Hasan'a verileceği kaydedildi.

Ödül töreninin 10 Ekim’de, Cenevre’de düzenlenmesinin planlandığı ve Merkel’e verilecek ödülün değerinin 150 bin ABD doları olduğu belirtildi.

UNESCO DA ÖDÜL VERMİŞTİ

Merkel, 24 Ağustos'ta da BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) barış ödülüne layık görülmüştü.

İHA/YeniyurtHaber/05.10.202

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın