Merkel, CDU/CSU'lu başkan

Merkel, CDU/CSU'lu başkan

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in

Merkel,CDU/CSU'lu başbakan istemiyor mu?Merkel, CDU/CSU’lu başbakan istemiyor mu?

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Kovid-19'a karşı mücadelede başarılı olunabilmesi için hükümetin hayata geçirdiği kısıtlamalara yeteri kadar sahip çıkmadığı gerekçesiyle CDU Genel Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başbakanı Armin Laschet'e sitem etmesi, “Başbakan Merkel, Birlik Partili başbakan istemiyor mu?” yorumlarına yol açtı.

Bild gazetesinin manşete taşıdığı haberinde, ismi açıklanmayan bir milletvekilinin, "Bundan iki yıl önce Angela Merkel bana "Hükümette olmamak Birlik Partileri için çok iyi olur" imasında bulundu” sözlerine yer verildi.

Başbakan Angela Merkel'in hafta sonunda ARD’ye verdiği demecinde “Tek o değil” diyerek KRV Başbakanı Armin Laschet’i de eyalette kısıtlamaları uygulamak istememekle suçlaması, muhafazakâr kanadın sancılarını artırdı. 2000-2018 yılları arasında CDU’nun genel başkanlığını yapan Başbakan Merkel'in kısa bir süre önce partinin başına geçen Laschet’i hedef göstermesi olası başbakan adayı "kardeş parti" CSU Genel Başkanı ve Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder'i de şaşırttı.

Söder, “Başbakan Merkel ile CDU Genel Başkanı arasında seçimlere 6 ay kala böyle bir sürtüşme yaşanması çok tuhaf” dedi.

"ADAYI BELİRLEYİN" BASKISI
CDU/CSU'nun son dönemlerde büyük ölçüde oy kaybına uğraması üzerine muhafazakâr kanada, “Başbakan adayını zaman kaybetmeden belirleyin” baskısı iyice artmaya başladı.

CDU Lideri Armin Laschet ile CSU Genel Başkanı Markus Söder,muhafazakâr kanadın başbakan adayının kim olacağını en geç mayıs ayı sonuna kadar ilan etmeyi planlarken, tabandan eleştiriler arttı. Bazı CDU'lu politikacılar, “Kaybedecek zamanımız yok. Başbakan adayı vakit kaybetmeden ilan edilmeli” açıklamasında bulundu.
Son dönemlerde yapılan kamuoyu yoklamalarında, Almanların yüzde 58’e yakınının muhafazakâr kanadın başbakan adayının Markus Söder’in olmasını desteklediği belirlendi. Armin Laschet'e destek ise yüzde 23’te kaldı. CDU/CSU’ya desteğin her geçen gün azaldığı da ortaya çıktı. Yapılan anketlere göre geçen yılın ortalarında toplam oyların yüzde 40’ını, ocak ayı sonlarında yüzde 38’ini alacağından hareket edilen CDU/CSU’nun, bu hafta sonu genel seçim olsa ancak yüzde 25 oy alacağı saptandı. Anketlere göre Yeşiller yüzde 23, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 17, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 10, Almanya için Alternatif (AfD) yüzde 10 ve Sol Parti yüzde 9 oy alacak.

Virüs gecikmeleri affetmiyor

ÖTE YANDA 

Virüs gecikmeleri affetmiyor

Almanya'da Baden-Württemberg Eyaleti Başbakanı Winfried Kretschmann ve Bavyera Eyaleti Başbakanı Markus Söder,diğer 14 eyaletin başbakanlarına yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının üçüncü dalgasıyla mücadelede sert tedbirlerin uygulanması çağrısı yaptı.

ALMAN Haber Ajansı'nın (DPA) haberine göre, Kretschmann ve Söder, mevkidaşlarına gönderdiği mektupta, salgındaki üçüncü dalganın birkaç haftadan beri sert şekilde etkisini gösterdiğine dikkati çekti. Mektupta, salgın durumunun çok ciddi olduğuna işaret edilerek, “Bu nedenle sorumluluğumuzu şimdi üstlenmeliyiz ve artık tartışmamalıyız. Virüs gecikmeleri affetmiyor” ifadesi kullanıldı.

Tedbirlerin ertelendiği her günün, virüsün binlerce kişiye bulaşması anlamına geldiği belirtilen mektupta, “Virüsle nasıl mücadele edeceğimize dair tüm araçlar var” değerlendirmesinde bulunuldu.

Başbakan Angela Merkel ve eyalet başbakanlarıyla yapılan toplantıda, son 7 günde 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısının 100'ü aştığı bölgelerde "acil fren" uygulanacağına ilişkin karar alındığı anımsatılan mektupta, buna gece dışarı çıkma kısıtlaması ve temasların azaltılması gibi tedbirlerin de dahil olduğu kaydedildi.

Kovid-19'la etkili mücadele edilmesi talep edilen mektupta, aksi takdirde şimdiki durumun yaz aylarına kadar devam edeceği uyarısında bulunuldu. Mektupta, İngiltere’de ilk kez görülen Kovid-19’un mutasyona uğramış türünün öğrenciler arasında çok daha fazla yayıldığı için Paskalya Bayramı'ndan sonra eğitim alanında alınacak tedbirler konusunda ortak hareket edilmesi gerektiği vurgulandı.

HAMBURG'DA SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI

Öte yandan Hamburg eyaletinde Kovid-19 tedbirleri sertleştirildi. Hamburg Eyalet Başbakanı Peter Tschenscher, düzenlediği basın toplantısında, 2 Nisan cuma gününden itibaren 21.00-05.00 saatleri arasında dışarı çıkma kısıtlamasının uygulanacağını duyurdu. Bu saatler arasında önemli sebepler dışında sokağa çıkılmayacağını belirten Tschenscher, birden fazla kişinin bulunduğu iş yerlerinde tıbbi maske takma zorunluğunun getirildiğini, yüz yüze eğitim verilen okullarda hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin test yaptırması gerektiğini belirtti. Tschenscher, işverenlere çalışanlarına hızlı test uygulaması çağrısında bulunarak, bu tedbirlerin şimdilik 18 Nisan’a kadar geçerli olacağını kaydetti. Hamburg'da son 7 günde 100 bin kişide görülen vaka sayısı bugün 163.7 olarak tespit edildi.

BASINDA ALMANYA HABERLERİ

Haber;HurriyetAvrupa.Derleyen;YeniyurtHaber/31.03.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın