Manheim'da Polis Protestosu

Manheim'da Polis Protestosu

Mannheim'da polis cinayeti protesto edildi

POLİS CİNAYETİ PROTESTO EDİLDİ

MANNHEİM/ Almanya'nın Mannheim şehrinde psikolojik ve ailevi sorunları olan 49 yaşındaki Türk Ertekin Özkan'ın 23 Aralık günü sokak ortasında polis tarafından dört kurşunla öldürülmesi Wasserturm meydanında düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi.

Geniş güvenlik önlemleri alan emniyet güçlerinin nezaretinde 200 kişinin katılımıyla yapılan protestoya katılımın beklenenden az olmasının yanı sıra daha çok Almanların katılması dikkatlerden kaçmadı.

Az sayıda Türkün katıldığı protesto gösterisinde yapılan konuşmalar ve taşınan dövizlerde polisin göçmenleri bilinçli olarak katlettiğine dikkat çekerek, sorumluların hesap vermesi talep edildi.

Eylemde DİDF Mannheim adına bir konuşma yapan Alişan Bahadır ise şunları söyledi: "Yine bir insanımız polis tarafından katledildi. Öncelikle Özkan ailesine başsağlığı diliyoruz. İki sene içerisinde iki göçmen emekçi polis tarafından katletti. Bunu amasız, fakatsız lanetliyoruz. Bu cinayetleri ne yaşadığımız Mannheim’e ne de Almanya’ya yakıştırıyoruz. Cinayetlerin araştırılması için bağımsız bir komisyonun kurulmasını istiyoruz. Bu cinayetler polis içindeki ırkçı yapılanmanın ve Polis Yasası’ndaki sertleştirmelerin sonucudur" dedi.

BASIN YOĞUN İLGİ GÖSTERDI

Basının yoğun ilgi gösterdiği protesto mitinginde Pro-Migra,Hümanist Kadınlar Birliği, Die Linke (Sol Parti), SPD ve mültecilerle dayanışma kurumları da katıldı. Örgütler adına yapılan diğer konuşmalarda da polisin Ertekin Özkan'I sakinleştirme yerine öldürmeyi tercih ettiğine dikkat çekilerek polis şiddetine karşı yetkililer önlem almaya çağrıldı.

ÖTE YANDA, ERTEKİN ÖZKAN İÇİN...

Öte yandan Ertekin Özkan için cenaze töreni 2 Ocak 2024'te saat 13.00'te Mannheim Müslüman mezarlığında düzenlenecek ve ardından toprağa verilecek.

YENİ SENE'NIN İLK HABERİ (yeniyurt)

(ProfilResim:Tansu Sarıtaylı,Fransa)

Kâmil Yılmaz/01.01.2024

 

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın