Kurz'tan iddia

Kurz'tan iddia

Göçmen karşıtlığıyla bilinen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz,

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz; 

"Erdoğan,Avrupa'daki Türkleri kendi amaçları için kullanıyor"

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz

Avusturya(Österreich) Başbakanı Sebastian Kurz  

Göçmen karşıtlığıyla bilinen Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sert eleştiriler yöneltti.

*BİR SEN EKSİKTİN HERR KURZ!..

Kurz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Avrupa Birliği Erdoğan'ın tehdit ve şantajlarına izin vermemeli" şeklinde yazdı.

Aşırı sağcı 33 yaşındaki Avusturya Başbakanı ayrıca, "Erdoğan'ın Batı Avrupa'daki Türkleri kendi amaçları için kullandığını" iddia etti.

Alman gazetesi Handelsblatt'a konuşan Kurz, AB sınırlarının korunması ve Yunanistan ile tam dayanışma içinde olunması gerektiğini söyledi.

Kurz'dan alıntı yapılarak "Açık kapı politikası artık yok" başlığıyla yayınlanan röportajda, Avusturya Başbakanı, Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kurz; "Avrupa'nın,Türkiye'nin şantajına göz yumması hatalıdır,"dedi.

AB(EG) üyesi ülkelerin Erdoğan'a karşı birlikte bir duruş sergilemediğini belirten Kurz, "Eğer Avrupa Türkiye'nin kendisine şantaj yapmasına izin verirse, bu son derece sorunlu bir durumdur. Kararlılıkla harekete geçen birleşik bir Avrupa Birliği istiyorum." dedi.

Erdoğan'ı "mültecileri silah olarak kullanmakla" suçlayan Kurz, "Bu yılın başlarında Erdoğan, AB'ye baskı yapmak için göçmenleri silah olarak kullandı. İnsanları Yunanistan'a gitmeye ve oradaki sınırlara akın etmeye çağırdı. Bu insanlık dışı bir davranış. Buna karşı kararlı adımlar atacak birleşik bir Avrupa Birliği istiyorum. Bunun neden olmadığını anlayamıyorum. Avrupa'nın dış sınırını savunan cephede yer alan Yunanistan ile dayanışma göstermeliyiz." ifadelerini kullandı.

Gazete, Kurz'u, "Balkan yolunun mülteciler için kapatıldığı AB-Türkiye Paktının önde gelen mimarlarından biri" olarak tanımladı.

Avusturya Başbakanı; "Yabancı çatışmalar ülkeye ithal ediliyor",dedi.(Bu doğru bir tesbit olabilir.yhy)Çavuşoğlu'ndan Avusturya Başbakanına sert tepki

Gazete, haziran ayı sonunda Viyana'nın Favoriten bölgesinde PKK bayrakları taşıyanlarla diğer Türk grupları arasında yaşanan gerilimi hatırlatması üzerine Kurz, "yabancı çatışmaların ülkeye ithal edildiğini" söyledi.

Bu konuda Erdoğan'ı eleştiren Kurz, "Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Batı Avrupa'da yaşayan Türkleri veya Türk kökenli göçmenleri kendi amaçları için araçsallaştırmaya çalışmasını kınıyorum." şeklinde konuştu.

DİŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NDAN TEPKİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un, "Erdoğan, Avrupa'daki Türkleri kendi amaçları için kullanıyor." iddiasına, tepki gösterdi

Çavuşoğlu, Twitter hesabından, Euronews'te yer alan, "Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz; Erdoğan, Avrupa'daki Türkleri kendi amaçları için kullanıyor" haberini alıntılayarak, "AB ve değerlerine asıl büyük tehdit Kurz’un temsil ettiği çarpık ideolojidir. Yabancı düşmanlığı, ırkçılık ve İslam karşıtlığı üzerine kurulan bu çirkin siyaset çağımızın hastalıklı zihniyetidir." değerlendirmesinde bulundu.

Euronews'te yer alan habere göre, Alman gazetesi Handelsblatt'a konuşan Kurz, AB sınırlarının korunması ve Yunanistan ile tam dayanışma içinde olunması gerektiğini savunarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "mültecileri silah olarak kullanmakla" suçlayan açıklamalarda bulunmuştu.

ÖTE  YANDA,KURZ... 

*İŞLERİ GÜÇLERİ," ERDOĞAN" 

Avusturya Başbakanı Kurz; "Erdoğan ve Türkiye'ye teslim olursak o zaman iyi geceler Avrupa",şeklinde yorum yaptı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Yunanistan'ın, sınırlarını koruma konusunda desteklenmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "karşıtlı ğıyla" bilinen Avusturya Başkanı,ayrıca "Erdoğan'ın baskı ve şantajlarına boyun eğmemeliyiz' dedi.

Kurz, mülteci krizinin 5. yıl dönümünde Avusturya televizyonuna verdiği röportajda, bu yılın başlarında Yunanistan-Türkiye sınırında yaşanan gerginliğe değindi.

Basına yansıyan Avrupa haberleri.

*Avsturya Başkanı Kurz'ten Ninniler.5-6-09.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın